Dwie premiery, dwie debaty i promocja książki - zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Dwie premiery, dwie debaty i promocja książki - zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy

Joanna Pluta

Tak wiele w jeden weekend nie działo się w Teatrze Polskim jeszcze chyba nigdy. Przed nami „Finisaż trzyletniego programu TPB”.

Paweł Wodziński, dyrektor bydgoskiej sceny i jego zastępca Bartek Frąckowiak „Finisażem...” chcą się pożegnać z widzami. W sierpniu bowiem kończy się ich trzyletnia umowa na prowadzenie instytucji. Od nowego sezonu teatrowi będzie już szefował wybrany w konkursie Łukasz Gajdzis.

O Solidarności i miejscach pracy

Co - jeszcze obecne - szefostwo TPB przygotowało na koniec? Trzydniowe wydarzenie, w czasie którego czekają nas między innymi dwie premiery. Pierwszą z nich widzowie obejrzą w najbliższy piątek o godz. 19. Będzie to spektakl „Solidarność. Rekonstrukcja” w reżyserii Pawła Wodzińskiego. W sobotę natomiast zostanie zaprezentowana druga premierowa propozycja, czyli „Workplace” w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

- Pierwszy ze spektakli, jakie pokażemy na „Finisażu...” jest w całości oparty na archiwalnych materiałach z pierwszego zjazdu Solidarności - tłumaczy Frąckowiak. - Gdy dziś spojrzy się na podejmowane tam tematy, to wydają się rewolucyjne. O wielu tych pomysłach już nie pamiętamy, a dotyczyły między innymi samorządności, autonomii kultury czy ekologii. Wiele z nich wydaje się być dzisiaj bardzo aktualnymi.

W drugim zobaczymy trzy aktorki - Anitę Sokołowską, Beatę Bandurską i Magdalenę Celmer. „Workplace” powstaje do tekstu Natalii Fiedorczuk, nagrodzonej w tym roku Paszportem Polityki. Zapowiada się więc teatralna uczta.

Będzie okazja porozmawiać

Spektakle to jednak jeszcze nie wszystko. W czasie najbliższego weekendu Teatr Polski zaprosi też do udziału w dwóch debatach. Pierwszą, którą nazwano „Solidarność, autonomia, samoorganizacja. Inna polityka jest możliwa”, nawiązującą do pierwszego z dwóch premierowych spektakli poprowadzi Edwin Bendyk. Ta rozpocznie się w sobotę o godz. 15. Drugą natomiast zaplanowano na niedzielę (również o godz. 15), a będzie dotyczyła tego, co przez trzy ostatnie lata działo się w bydgoskim teatrze.

- Chcemy, aby to spotkanie było jednocześnie otwarciem na nową perspektywę oraz pozytywnym wychyleniem w przyszłość, kreślącym alternatywne rozwiązania w obrębie kultury, społeczeństwa i polityki - zapowiadają obecne jeszcze władze sceny. Spotkanie poprowadzi prof. Krystyna Duniec.

Ostatnim wydarzeniem „Finisażu...”, o którym warto wspomnieć będzie zaplanowana na niedzielę, na godz. 13 promocja książki Pawła Mościckiego „Migawki z tradycji uciśnionych”. Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek.

Szczegółowy program wydarzeń znajdą Państwo na stronie Teatru Polskiego.Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.