Dwie premiery, dwie debaty i promocja książki - zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Dwie premiery, dwie debaty i promocja książki - zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy

Joanna Pluta

Tak wiele w jeden weekend nie działo się w Teatrze Polskim jeszcze chyba nigdy. Przed nami „Finisaż trzyletniego programu TPB”.

Paweł Wodziński, dyrektor bydgoskiej sceny i jego zastępca Bartek Frąckowiak „Finisażem...” chcą się pożegnać z widzami. W sierpniu bowiem kończy się ich trzyletnia umowa na prowadzenie instytucji. Od nowego sezonu teatrowi będzie już szefował wybrany w konkursie Łukasz Gajdzis.

O Solidarności i miejscach pracy

Co - jeszcze obecne - szefostwo TPB przygotowało na koniec? Trzydniowe wydarzenie, w czasie którego czekają nas między innymi dwie premiery. Pierwszą z nich widzowie obejrzą w najbliższy piątek o godz. 19. Będzie to spektakl „Solidarność. Rekonstrukcja” w reżyserii Pawła Wodzińskiego. W sobotę natomiast zostanie zaprezentowana druga premierowa propozycja, czyli „Workplace” w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

- Pierwszy ze spektakli, jakie pokażemy na „Finisażu...” jest w całości oparty na archiwalnych materiałach z pierwszego zjazdu Solidarności - tłumaczy Frąckowiak. - Gdy dziś spojrzy się na podejmowane tam tematy, to wydają się rewolucyjne. O wielu tych pomysłach już nie pamiętamy, a dotyczyły między innymi samorządności, autonomii kultury czy ekologii. Wiele z nich wydaje się być dzisiaj bardzo aktualnymi.

W drugim zobaczymy trzy aktorki - Anitę Sokołowską, Beatę Bandurską i Magdalenę Celmer. „Workplace” powstaje do tekstu Natalii Fiedorczuk, nagrodzonej w tym roku Paszportem Polityki. Zapowiada się więc teatralna uczta.

Będzie okazja porozmawiać

Spektakle to jednak jeszcze nie wszystko. W czasie najbliższego weekendu Teatr Polski zaprosi też do udziału w dwóch debatach. Pierwszą, którą nazwano „Solidarność, autonomia, samoorganizacja. Inna polityka jest możliwa”, nawiązującą do pierwszego z dwóch premierowych spektakli poprowadzi Edwin Bendyk. Ta rozpocznie się w sobotę o godz. 15. Drugą natomiast zaplanowano na niedzielę (również o godz. 15), a będzie dotyczyła tego, co przez trzy ostatnie lata działo się w bydgoskim teatrze.

- Chcemy, aby to spotkanie było jednocześnie otwarciem na nową perspektywę oraz pozytywnym wychyleniem w przyszłość, kreślącym alternatywne rozwiązania w obrębie kultury, społeczeństwa i polityki - zapowiadają obecne jeszcze władze sceny. Spotkanie poprowadzi prof. Krystyna Duniec.

Ostatnim wydarzeniem „Finisażu...”, o którym warto wspomnieć będzie zaplanowana na niedzielę, na godz. 13 promocja książki Pawła Mościckiego „Migawki z tradycji uciśnionych”. Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek.

Szczegółowy program wydarzeń znajdą Państwo na stronie Teatru Polskiego.Joanna Pluta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.