Dwie pary wymieniły się nerkami

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Hanka Sowińska

Dwie pary wymieniły się nerkami

Hanka Sowińska

Pierwsze w regionie, a drugie w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek wykonano 13 września w Klinice Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1.

- Nie było żadnych problemów, a pacjenci czują się dobrze. Wstają już, zjedzą obiad - mówił nam wczoraj prof. Zbigniew Włodarczyk, szef bydgoskiego ośrodka transplantacji nerek.

Nerkami wymieniły się dwie pary: Alina i Krzysztof Sołtysowie z Torunia oraz Bogumiła i Janusz Kwiatkowscy z Bydgoszczy.

Z uwagi na brak zgodności immunologicznej żony nie mogły podzielić się nerką ze swoimi mężami. Ale wymiana, w medycznej terminologii nazywana krzyżową, pozwoliła na to, że obaj mężczyźni będą mogli rozpocząć nowe życie.

Janusz Kwiatkowski stracił nerkę w wyniku choroby nowotworowej. Żył z jedną wiele lat. - Od jakiegoś czasu bardzo źle się czułem. Od lekarza usłyszałem, że nerka jest nie do uratowania. Krótko, bo tylko od czerwca, musiałem być dializowany.

Krzysztof Sołtys cierpi na chorobę genetyczną. - Byłem na krajowej liście oczekujących, ale dawca się nie znalazł - mówi. - Od prawie dwóch lat byłem dializowany. Nadal jednak pracowałem.

Po raz pierwszy spotkali się w Warszawie, na badaniach. Teraz cała czwórka liczy dni. Wrócą do domu i na pewno o sobie nie zapomną. - Staliśmy się rodziną - zgodnie dodają. Więcej w piątkowej „Pomorskiej”

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.