Maryla Rzeszut

Dwie godziny gry słów z Tuwimem i Romą

Aktorzy grali i  śpiewali brawurowo. Zebrali gromkie brawa. Fot. Maryla Rzeszut Aktorzy grali i śpiewali brawurowo. Zebrali gromkie brawa.
Maryla Rzeszut

Nadkomplet widzów obejrzał spektakl „Tuwim dla dorosłych” Teatru Muzycznego Roma z Warszawy. Poezja wysokich lotów. Muzyka też.

Grudziądzka Wiosna Teatralna „...w duszy gra” utrzymuje wysoki poziom! Bez jednej fałszywej nuty (dosłownie i w przenośni) aktorzy zagrali „Tuwima dla dorosłych”. Trafna formuła sztuki (słuchowiska z dawnych lat) złożona z wierszy i dykteryjek, dała obraz barwnego poety, mistrza języka polskiego.

Zabrzmiały - jakże inaczej - utwory takie jak „Tomaszów” czy „Grande Valse Brillante”.

Usłyszeliśmy prawdziwe piosenki artystyczne - wzruszające, nostalgiczne a także inne - sarkastyczne, bawiące karkołomną grą słów. Na ten spektakl dla dorosłych niektórzy zabrali dzieci, ale to nie była poezja dla najmłodszych, znana z podstawówki. Może tylko „Ptasie radio” i skecze z życia przedwojennej redakcji trafiały do dzieci.

Spektakl zagrany w dużym tempie (a trwał ponad dwie godziny) zmusił widza do nadążania za aktorami, którzy sztukę mają opanowaną do perfekcji. Jest mocny tekstowo i muzycznie. Trio Jan Janga Tomaszewski, Arkadiusz Brykalski i Jacek Bończyk dali popis wokalny kończąc 1. część spektaklu porywającym tangiem. Anna Sroka-Hryń, Magdalena Piotrowska i Joanna Lewandowska głosowo też mocne, były ozdobą sztuki. I nawet nie „zgrzytała” w owej pięknej polszczyźnie piosenka „Całujcie mnie wszyscy w d...”.

Wrażenia widzów? Piotr Jaskulski:

To był dobry spektakl, inny niż wszystkie.

Anna Grabska z Chełmna: - Świetni aktorzy, Tuwim - wiadomo, ale grał tu rewelacyjny zespół muzyczny. Brawo!

Maryla Rzeszut

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.