Dwa statki nosiły nazwę „Łódź”. Żadnemu nie przyniosła szczęścia...

Czytaj dalej
Fot. archiwum Muzeum Miasta Łodzi
Anna Gronoczewska - bledny profil

Dwa statki nosiły nazwę „Łódź”. Żadnemu nie przyniosła szczęścia...

Anna Gronoczewska - bledny profil

Ponad 50 lat temu w Szczecinie wodowano statek M/S „Łódź”. Przed wojną po morzach także pływał statek noszący nazwę naszego miasta. Ale ich historie nie były ani długie, ani szczęśliwe. Zwłaszcza powojennej „Łodzi”, która należała do najbardziej pechowych polskich statków.

Maciej Dąbrowski, łódzki lekarz, kolekcjonuje pocztówki z polskimi, przedwojennymi statkami. Poznał też historię pierwszej „Łodzi”. Zbudowano ją w 1907 roku. Jako transportowiec pływała podczas I wojny światowej.

- Wtedy „Łódź” nie była jeszcze polskim statkiem - opowiadał nam Maciej Dąbrowski. - Dopiero w 1929 roku zakupiło go Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe „Polbryt”. Kursował on na linii Polska - Wielka Brytania.

Jaki był pierwszy statek zakupiony przez Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe „Polbryt” i do czego służył? Dlaczego statek noszący imię naszego miasta był jednym z najbardziej pechowych statków polskiej, powojennej żeglugi? M.in. o tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronoczewska - bledny profil

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.