Dwa razy okradziono świątynię na toruńskich Rybakach. Włamywano się też na Rubinkowie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Waldemar Piórkowski

Dwa razy okradziono świątynię na toruńskich Rybakach. Włamywano się też na Rubinkowie

Waldemar Piórkowski

W styczniu tego roku w czterech toruńskich kościołach ogołocono kasetki z datkami wiernych. Podejrzany o te kradzieże został zatrzymany.

To 32-letni mieszkaniec Chełmińskiego Przedmieścia w Toruniu. Został zatrzymany w miniony poniedziałek.

Prowadzący postępowanie mają dowody na przykład na to, że 19 i 26 stycznia tego roku grasował w świątyni przy ulicy Rybaki.

- Pierwszy raz włamał się tam po zamknięciu kościoła forsując zamek w drzwiach wejściowych. Opróżnił wtedy z pieniędzy 4 kasetki - mówi Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji.

W czasie drugiej kradzieży w tym samym kościele wybrał inną metodę. Schował się w nim przed zamknięciem drzwi i potem, kiedy już nikogo tam nie było, ogołocił kolejne kasetki. Następnie wybił szybę w jednej z bocznych naw i w ten sposób uciekł z niego.

Pod koniec stycznia tego roku ten sam 32-latek włamał się również do dwóch świątyni na toruńskim Rubinkowie. Tu też zabierał datki wiernych wrzucane do kasetek.

Śledczy podejrzewają również, że to on jest sprawcą podobnej kradzieży w świątyni na Koniuchach. Gdy wyciągał pieniądze z kasetek ten Dom Boży był otwarty.

Za każdym razem łup zabrany z kościołów wynosił po kilkadziesiąt złotych. 32- latek popełnił te kradzieże w warunkach powrotu do przestępstwa czyli tak zwanej recydywy. Dopuścił się ich bowiem w czasie pięciu lat od odbycia kary pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Wyszedł z zakładu karnego, gdzie siedział za włamania w październiku 2017 roku.

W czasie tego śledztwa wyszło też na jaw, że miał wspólnika, z którym dokonywał innych kradzieży.

Według śledczych nie miał natomiast oporów, żeby razem z 32-letni kompanem włamać się na przykład 24 stycznia do sklepu przy ulicy Konfekcyjnej w Toruniu. Wybito wtedy tam okno i ze środka zabrano pieniądze, wyroby tytoniowe i artykuły spożywcze. Wszystko warte kilkaset złotych.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Waldemar Piórkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.