Jacek Deptula

Dwa lata jak dla brata. Bilans dwóch lat rządów PiS, czyli miała być zmiana, ale nie ustroju

Dokładnie dwa lata temu Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych. Beata Szydło została premierem, ale nieograniczona władzę sprawuje Fot. Grzegorz Jakubowski Dokładnie dwa lata temu Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych. Beata Szydło została premierem, ale nieograniczona władzę sprawuje prezes Jarosław Kaczyński.
Jacek Deptula

W niecałe 24 miesiące przestaliśmy być wspólnotą. Jesteśmy areną walki dwóch plemion, z których tylko jedno może przetrwać.

Gdyby nie powaga sprawy, można by podsumować dwa lata rządów Jarosława Kaczyńskiego słowami skazanych: rok nie wyrok, dwa lata - jak dla brata. Rzecz jest jednak poważniejsza, bo dotyczy przyszłości 38-milionowego europejskiego narodu. Październikowe zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku sprawiło, że Polska, przewidywalne od ponad ćwierćwiecza państwo Europy, stała się krajem podążającym w niewiadomym kierunku.

Po 1989 roku prezes stał się najpotężniejszym człowiekiem nad Wisłą. I jest nim do tej pory. Pani premier w rzeczywistości tylko administruje, a prezydent - mimo szczerych chęci - jedynie przyklepuje decyzje człowieka nr 1. 

Od dwóch lat jesteśmy świadkami bezkarnego deptania godności milionów Polaków, którzy nie zgadzają się z polityczną filozofią prezesa PiS. To zjawisko bez precedensu od czasów powojennych. 

Dokładnie dwa lata temu Jarosław Kaczyński obiecywał „rząd spokoju, pokoju i wielkiego projektu. Rząd szanujący opozycję, w którym nie ma miejsca na zemstę”. Tymczasem już trzy tygodnie po wyborach zaczął się odwet PiS na wszystkich i wszystkim, co nie zgadzało się z filozofią szefa partii. 

Jarosławowi Kaczyńskiemu udaje się w zaledwie dwa lata dokonać pozakonstytucyjnej zmiany ustroju państwa.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Deptula

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.