Dwa dożywocia za podwójny mord w Chałupskach. „Zimna egzekucja”

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch/zdjęcie archiwalne
Maciej Czerniak

Dwa dożywocia za podwójny mord w Chałupskach. „Zimna egzekucja”

Maciej Czerniak

Powód zbrodni był żaden. „Tak zachowują się osoby dysocjacyjne” - orzekł sąd. W pewnych okolicznościach zdolne są do strasznych czynów. Wyrok mógł być tylko jeden - dożywocie.

- To była zimna, szybka egzekucja - na sali Sądu Okręgowego z Bydgoszczy mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Rumiński. - Dla sprawców liczyło się tylko to, że w danej chwili uważali, iż trzeba zgładzić dziewczyny. Przeprowadzili szybką, skuteczną egzekucję. Wszystko było przemyślane. Zwłoki ukryto.

Chwilę wcześniej sędzia Marek Kryś odczytał wyrok dożywotniej kary pozbawienia wolności dla 21-letniego Macieja K. i jego kompana 48-letniego Sławomira G.

Sprawcy popełnili zbrodnię w nocy z 3 na 4 sierpnia 2016 roku. Wieczorem spotkali się z mieszkankami Barcina - 15-letnią Klaudią i jej 23-letnią koleżanką. Kiedy wsiadły do peugeota Macieja K., nie miały pojęcia, że igrają ze śmiercią. Kilka godzin później zostały obie utopione w wodach jeziora Wiecanowskiego w rejonie miejscowości Chałupska w powiecie mogileńskim.

Sąd nie zdołał ustalić motywu zbrodni. Przyjął, że mogła być nim chęć pozbycia się świadków. Tamtej nocy sprawcy w ustronnym miejscu w okolicy Mogilna próbowali nakłaniali dziewczyny do współżycia. Jedna z nich nazwała Sławomira G. „dziadkiem”.

Sprawcy od początku na wzajem obarczali się winą. W trakcie śledztwa próbowali wielokrotnie wprowadzić w błąd policję i prokuratora.

O makabrycznych kulisach tej sprawy i okolicznościach wydania wyroku - czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.