Duchy w bydgoskim teatrze

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Duchy w bydgoskim teatrze

Joanna Pluta

To już ostatni spektakl bydgoskiego Teatru Polskiego w tym roku. Tym razem na scenie pojawią się... duchy.

Tekst Szymona Anskiego na warsztat wzięli Anna Smolar oraz Ignacy Karpowicz. - Można jednak śmiało powiedzieć, że tekst powstał przy udziale zespołu aktorów, ponieważ oryginał był dla nich jedynie bazą - tłumaczy Smolar, reżyserka. - To będzie historia uczniów i nauczycieli, którzy chcąc wystawić tekst „Dybuka” konfrontują go ze współczesną rzeczywistością oraz tym, jakie emocje nimi kierują po samobójstwie jednego z uczniów. To będzie spektakl o wykluczeniu, o budowaniu się grupy w oparciu o szukanie kozła ofiarnego, o wyobcowaniu i zacierającej się granicy między fikcją a rzeczywistością. Częścią tej fikcji będą duchy.Aktorzy, wśród których znaleźli się między innymi Jan Sobolewski, Maciej Pesta i Małgorzata Witkowska, przygotowując się do spektaklu spotkali się z młodzieżą i nauczycielami. - Bardzo dużo nam to dało, poznaliśmy światy, których już nie jesteśmy częścią, a jednocześnie zaczęliśmy wspominać swoje lata szkolne. Nie zawsze to były miłe wspomnienia - mówi ta ostatnia.

Muzykę do „Dybuka” skomponowała i wykona Natalia Fiedorczuk, czyli Nathalie And The Loners, o scenografię i kostiumy zadba Hanna Maciąg. Spektakl premierowo zobaczymy 4 grudnia o godz. 19. Premierze będą towarzyszyły warsztaty „Niewykluczone” - dla młodzieży w wieku 14-19 lat (5 i 6 grudnia, godz. 17).

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.