Duch admirała w Sielcu? Sprawdź sam!

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Duch admirała w Sielcu? Sprawdź sam!

Iwona Góralczyk

Dwór Marzeń w Sielcu przygotowuje się do dwóch wydarzeń. Są to zwiedzanie w ramach akcji Noc Muzeów oraz finał konkursu pamięci admirała Unruga.

- 14 maja w godzinach od 18 do 23 zapraszam wszystkich do dawnego dworu rodzinnego Unrugów w Sielcu. Będzie można bezpłatnie zwiedzić Izbę Admiralską oraz pozostałe pokoje na parterze, a na pamiątkę sfotografować się w admiralskiej czapce. W programie przewidzieliśmy dodatkowo rajd parkowy militarnym fordem (w godz. 20-21, odpłatnie) oraz kawę i herbatę w zabytkowych wnętrzach (także odpłatnie).

- Z kolei o godzinie 22 drzwi domu na jakiś czas zamkniemy, ponieważ... wyruszymy z naszymi gośćmi w poszukiwaniu admiralskiego ducha. To będzie wyprawa dla ludzi o mocnych nerwach - zapowiada Katarzyna Rodziewicz, organizatorka przedsięwzięcia.

18 maja szykuje się natomiast finał Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga pn. Admiralski Rejs, w tym roku z mottem: „Gdybym spotkał dziś Admirała to...“.

- Wpłynęło 51 prac ze szkół podstawowych noszących imię Józefa Unruga. Jesteśmy po ich sprawdzeniu, są protokoły komisyjne. Ocenialiśmy w dwóch kategoriach - nadesłano do nas wypowiedzi literackie i plastyczne.

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko - pomorskiego, który też ufundował nagrody dla zwycięzców. Organizatorami są Katarzyna i Andrzej Rodziewiczowie - duchowi sukcesorzy admirała i właściciele Dworu Marzeń, wsparcia udzieliło Koło Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wlkp. w Bydgoszczy.

W komisji literackiej zasiedli: Mariusz Borowiak - biografista, pisarz, Ewa Dąbska - publicystka i dziennikarka Polskiego Radia PiK oraz Katarzyna Rodziewicz. Komisję plastyczną tworzą dr Agnieszka Wysocka - historyk sztuki oraz Lech Łbik - historyk (obydwoje z Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, z Pracowni Dokumentacji Zabytków).

- Jestem pod dużym wrażeniem nadesłanych prac - komentuje Rodziewicz. - Najmłodszy uczestnik ma 7 lat, najstarszy 13. Cieszy duży odzew tym bardziej, że właśnie wypływamy z portu w „Admiralski Rejs“, jest to bowiem pierwsza edycja konkursu. Bardzo dziękuję za wsparcie departamentom edukacji i promocji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, bo to za ich sprawą dzieci będą mogły cieszyć się z atrakcyjnych nagród. Trwałą pamiątką będzie też pokonkursowa publikacja zawierająca dzieło twórcze uczestników.

Jak usłyszeliśmy, motto konkursu będzie się co roku zmieniało.

Tym razem finał zaplanowano w przededniu 91. rocznicy nominacji Unruga - przez prezydenta Wojciechowskiego - na dowódcę Marynarki Wojennej II RP.

W 2017 roku konkursowa gala, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, odbędzie się 19 maja. Kolejne edycje mają obejmować nie tylko szkoły, ale i miejsca, w których pracował i z którymi był związany admirał - m.in. Warszawę, Gdynię, Ustkę czy Sielec.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.