Małgorzata Stempinska

Drożdżówki wrócą do szkolnych sklepików [infografika]

Uczniowie Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu ucieszą się, gdy znowu będą mogli kupić drożdżówki w szkolnym sklepiku. Fot. Piotr Bilski Uczniowie Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu ucieszą się, gdy znowu będą mogli kupić drożdżówki w szkolnym sklepiku.
Małgorzata Stempinska

Będzie można w nich też kupić m.in. kanapki nie tylko z ciemnego pieczywa, napoje mleczne oraz kawę. Tak ma być już od września.

- Drożdżówki znowu w szkolnym sklepiku? Super! Przecież to głupota, że je wycofano. Moi koledzy w drodze do szkoły wstępowali do sklepu spożywczego i kupowali drożdżówkę, pączka czy batona. Gdy się ma siedem czy osiem lekcji, to ciężko je przetrwać bez czegoś słodkiego. A w sklepiku szkolnym tych produktów nie można już kupić - opowiada Artur Maciejewski, gimnazjalista z Inowrocławia.

Jego mama dopowiada: - Uważam, że niepotrzebnie od września ubiegłego roku zaostrzono przepisy dotyczące tego, co można kupić w szkolnych sklepikach. Rozumiem, że chipsy są niezdrowe i dzieci oraz młodzież nie powinny ich jeść. Ale żeby wycofywać drożdżówki to już gruba przesada. Dobrze, że od września znowu wrócą do szkolnych sklepików - przekonuje pani Anna.

Minister zdrowia właśnie przekazał do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie tzw. śmieciowej żywności w szkołach i przedszkolach. Projekt wprowadza zmiany w stosunku do bardzo restrykcyjnego rozporządzenia, które weszło w życie 1 września 2015 roku. - Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które pokazują, że można się odżywiać zdrowo, a jednocześnie smacznie - zapewnia Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

Tak więc od 1 września do szkół ma wrócić m.in. pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze (czyli m.in. drożdżówki). Będą one jednak musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli - mniej restrykcyjne niż te obecnie obowiązujące. W sklepikach będzie można także kupić kawę oraz kanapki z różnego rodzaju pieczywa, a nie tylko tego ciemnego.

- To dobra wiadomość, że drożdżówki znowu będzie można kupić w szkolnych sklepikach. Uczniowie na pewno się ucieszą z tego powodu.

- Jednak muszę przyznać, że zdążyli się już przyzwyczaić do asortymentu, który po zaostrzeniu przepisów jest dostępny w naszym szkolnym sklepiku. Pani, która go prowadzi, obawiała się, że nie uda jej się utrzymać. Tymczasem wzbogaciła swoją ofertę. Proponuje m.in. tak zdrowe i apetyczne kanapki oraz sałatki, że uczniowie bardzo chętnie je kupują - opowiada Marek Szymkowicz, dyrektor Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu.

Z powrotu drożdżówek do szkolnych sklepików cieszy się również Hanna Iskra, właścicielka Firmy Cateringowej Olimp w Bydgoszczy. Pani Hanna w bydgoskim VII LO prowadzi nie tylko kuchnię cateringową, ale również szkolny sklepik. - Uważam, że zmiany w asortymencie, które obowiązują od września ubiegłego roku, są zbyt restrykcyjne. Młodzi ludzie wiedzą, że u mnie nie kupią już chipsów czy drożdżówek. Nie oznacza to jednak, że z nich zrezygnowali. Prawda jest taka, że w przerwie biegną do pobliskiego sklepu spożywczego albo to, na co mają ochotę, przynoszą sobie z domu. Gdy po wakacjach do sklepików wrócą drożdżówki, jogurty czy batoniki, to na pewno będą mieć duże wzięcie - prognozuje Hanna Iskra.

Ministerialny projekt rozporządzenia jest dostępny w internecie pod adresem: www.mz.gov.pl Do 13 czerwca można zgłaszać do niego swoje uwagi.


Create your own infographics
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.