Drogowcy wskazali priorytety przy utwardzaniu bydgoskich gruntówek

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Mateusz Mazur

Drogowcy wskazali priorytety przy utwardzaniu bydgoskich gruntówek

Mateusz Mazur

Na niezbyt długiej liście znalazło się szesnaście ulic z różnych osiedli. Tej sprawie będą się dzisiaj przyglądać radni na ostatniej sesji w tym roku.

Przypomnijmy, że bydgoscy radni zobowiązali prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego do przygotowania wieloletniego programu przebudowy ulic gruntowych na terenie całego miasta. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości chcieli przekazania na ten cel w budżecie miasta 20 milionów złotych. Jeszcze więcej proponował radny niezrzeszony Bogdan Dzakanowski, który opowiedział się za kwotą aż 35 milionów złotych.

Włodarz miasta na przełomie listopada i grudnia tego roku zlecił Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowanie listy ulic, które wymagają natychmiastowej naprawy.

- My przy wyborze tej listy opieraliśmy się na kryteriach, które wcześniej ustalił prezydent - informuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP.

A wspomniane założenia to: rok nadania nazwy ulicy, liczba mieszkańców, którzy zamieszkują przy danej ulicy, zagrożenie powodziowe wywołane opadami atmosferycznymi, ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta, wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg na osiedlu oraz funkcjonowanie obiektów użyteczności publicznej (np. szkoły, przychodnie itp.). Analiza według wymienionych kryteriów miałaby się odbywać systematycznie co 3 lata, a zajmowaliby się nią pracownicy zarządu dróg.

Ulicom przydzielane były punkty i tak powstał ranking odcinków, które wymagają pilnej naprawy. Na pierwszym miejscu znalazła się ulica Pijarów na Miedzyniu. Mieszkańcy tej części miasta najbardziej apelowali o to, by władze Bydgoszczy przekazały część pieniędzy z budżetu na utwardzanie ulic gruntowych. Poza tym w tej samej części miasta zmodernizowane mają zostać ulice Osada, Leszczyńska, Botaniczna, Jeżynowa i Siewna (wszystkie ulice wybrane przez drogowców znajdują się w ramce obok).

Założenia są takie, by każda wymieniona ulica zyskała asfaltową nawierzchnię do 2018 roku. Przyszłoroczne prace w tym celu pochłoną 17 milionów złotych. Jednak ostateczną listę ulic muszą jeszcze zatwierdzić radni, Zajmą się tym na dzisiejszej sesji.

- Do tego czasu lista może ulec zmianie - dodaje Kosiedowski.

Mieszkańcy mogą również zgłaszać drogi do naprawy w ramach inicjatyw lokalnych, m.in. poprzez popularny program 25/75.

Na terenie całego miasta znajduje się niemal 400 kilometrów lokalnych i dojazdowych dróg publicznych. Nieco ponad 175 kilometrów to drogi, które nie są utwardzone.

Program modernizacji - drogowcy wskazali 16 odcinków ulic

Według ZDMIKP pilnej przebudowy wymagają następujące drogi gruntowe:

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.