Karolina Rokitnicka

Drogi strategiczne dla województwa

Obwodnica Kowalewa ma mieć długość 6,3km. Jej budowa to koszt 235 mln zł. Jest to jedna z czterech inwestycji w województwie planowanych w partnerstwie Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej" Obwodnica Kowalewa ma mieć długość 6,3km. Jej budowa to koszt 235 mln zł. Jest to jedna z czterech inwestycji w województwie planowanych w partnerstwie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz województwa.
Karolina Rokitnicka

Jest realna szansa na remonty i budowę dróg w regionie.

Jest już Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-2020. Zakłada on kilka inwestycji drogowych na terenie powiatu rypińskiego i golubsko-dobrzyńskiego.

- Plan spójności komunikacji jest dokumentem odnoszącym się do wielu płaszczyzn funkcjonowania sieci transportowej w skali regionalnej: obejmuje drogi wojewódzkie i lokalne, wraz z relacjami do sieci krajowej oraz sieci TEN-T, linie kolejowe i punkty kolejowej odprawy pasażerskiej, tabor autobusowy. Przyjęcie i realizacja Planu przyczyni się do poprawy stanu dróg w województwie oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, co wpłynie na poprawę warunków jazdy - czytamy w uzasadnieniu do uchwały zarządu województwa w sprawie przyjęcia planu.

W dokumencie ujęto m.in. przebudowę drogi wojewódzkiej Nr 534 na odcinku Cetki - Rypin.

- Na wniosek gminy Kowalewo Pomorskie w dokumencie ujęto obwodnicę Kowalewa oraz drogę wojewódzką 554 (Mlewo-Kowalewo-Napole-Golub) - informuje asystentka burmistrza Kowalewa Pomorskiego Karolina Kowalska.

Obwodnica Kowalewa ma mieć długość 6,3km. Jej budowa to koszt 235 mln zł. Jest to jedna z czterech inwestycji w województwie planowanych w partnerstwie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz województwa.

- Obwodnicy nie odpuszczamy. Cały czas walczymy. Plan zakłada również możliwość ubiegania się o dofinansowanie modernizacji dróg lokalnych ze środków RPO WK-P 2014-2020 w ramach umów partnerskich. Dotyczy to szczególnie dróg strategicznych zapewniających konieczność bezpośredniego połączenia z istniejącymi lub planowanymi terenami inwestycyjnymi. W tym przypadku naszym atutem jest lokalizacja we Frydrychowie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na gruntach należących do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Cały czas analizujemy możliwości ubiegania się o środki finansowe na drogi, które są naszym priorytetem - mówi burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski.

Obwodnica Kowalewa ma mieć długość 6,3km. Jej budowa to koszt 235 mln zł. Jest to jedna z czterech inwestycji w województwie planowanych w partnerstwie
archiwum "Gazety Pomorskiej" Podczas XXIII Forum Ekonomicznego Andrzej Grabowski (z prawej) poruszył temat budowy obwodnicy Kowalewa.

Od 30 września do 5 listopada 2015 odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu dokumentu. W lutym zarząd województwa przyjął uchwałę w sprawie zmian w dokumencie po uwzględnieniu części uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji.

Temat budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego pojawił się też podczas dyskusji w czasie XXIII Forum Ekonomicznego.

- Właśnie takie tereny jak podstrefa w Kowalewie Pomorskim mają największy wpływ na rozwój regionu. Znalazło tam zatrudnienie 1300 osób, kapitał wyłącznie polski generuje podatki i dochody. Dla nich bliskość autostrady to nieprzeceniona zaleta. Jednak na te autostradę trzeba szybko i sprawnie dojechać. Samorządy gminne, nawet przy wsparciu samorządu województwa nie są w stanie dostosować istniejącej infrastruktury do zmiany natężenia ruchu - uważa marszałek województwa Piotr Całbecki.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.