Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Drelich: - PiS wysłał ludzi do urn, żeby zagłosowali przeciwko PiS

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Roman Laudański

Drelich: - PiS wysłał ludzi do urn, żeby zagłosowali przeciwko PiS

Roman Laudański

Rozmowa z dr. SŁAWOMIREM DRELICHEM, politologiem i etykiem z UMK w Toruniu.

- Co by się stało, gdyby Jarosław Kaczyński otrzymał pełnię władzy w Polsce?
- Ryzykowny pomysł. Lepiej, żeby władza była ograniczona, kontrolowana i to niezależnie od tego, czy mówimy o państwie z dojrzałą demokracją czy też o państwie z demokracją nie do końca dojrzałą, nieskonsolidowaną, jak u nas. Zawsze zdecydowanie lepiej, żeby tej pełni władzy nie posiadał.

- Tym razem lider PiS nie powiedział po wyborach samorządowych, że zostały one sfałszowane.
- Przejrzałem wyniki w niektórych samorządach, gdzie wskaźnik ważnie oddanych głosów był wyższy niż w poprzednich wyborach. To usprawiedliwia narrację prezesa. Ponadto trudno dziś mówić o porażce PiS, więc z punktu widzenia spójności: skoro Jarosław Kaczyński ogłasza zwycięstwo, to nie może jednocześnie powiedzieć, że pod względem proceduralnym coś było nie tak.

- Jeśli chodzi o organizację wyborów, to miało być lepiej, tymczasem wyszło jak zawsze.
- Okazało się, że zmiany skomplikowały liczenie głosów. Podwójne komisje nie przyspieszyły pracy, a nawet spowolniły procedura przekazywania materiałów. Dowiedziałem się, że w Inowrocławiu sporo było przypadków, kiedy to członkowie komisji w przedostatnim tygodniu wycofywali się. Trzeba było uzupełniać składy. Także do mnie dotarły opinie, że zmiany skomplikowały pracę.

- Nie chcę formułować tez na wyrost, ale czy przed wyborami zauważył pan rosnącą atmosferę społecznego sprzeciwu? Były demonstracje w obronie sądów, czarne marsze, protestowali pracownicy budżetówki, służby mundurowe, rolnicy, wcześniej matki i niepełnosprawne dzieci, lekarze rezydenci oraz pielęgniarki. Każdy poczuł drożyznę w sklepach.
- Rządzący nie powinni się temu dziwić, ponieważ to PiS rozbudził oczekiwania społeczeństwa. Wystarczy przypomnieć, co politycy PiS mówili, kiedy starali się o władzę w 2015 roku. Wielokrotnie powtarzali, że skoro jest wzrost gospodarczy, to różne grupy społeczne chciałyby z owoców tego wzrostu skorzystać. Programy socjalne: 500 plus czy Wyprawka plus, podwyżki dla wojska to jednoznaczny sygnał, że państwo ma jakieś pieniądze i może je przekazać ludziom. Inne grupy zawodowe także się tego domagają. Autorem rozbudzonych oczekiwań i nadziei jest ekipa rządowa.

Czy mamy do czynienia ze słabnącym autorytetem Kościoła? Co się stało z tak dobrze naoliwioną i sprawną maszyną władzy PiS? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Roman Laudański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.