Dotacja na zabytki wesprze kościoły

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Dotacja na zabytki wesprze kościoły

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Choć w tym roku marszałek pamiętał także o innych antykach.

Z pieniędzy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczonego na renowację zabytków trafi do powiatu świeckiego ponad 250 tys. zł. Środki te pomogą w remontach dziesięciu obiektów, głównie zabytkowych kościołów.

W całym województwie za 7,2 mln zł odnowionych zostanie blisko 200 obiektów.

W Świeciu najwięcej trafi do parafii św. Andrzeja Boboli, gdzie za 59 tys. zł będzie wyremontowany dach plebanii. O tym informowaliśmy wcześniej, gdy nad stanem zabytków dyskutowali radni.

Ale to nie koniec strumienia pieniędzy, jaki płynie od marszałka do parafii św. Andrzeja Boboli. Konserwacja i restauracja obrazu „Opłakiwanie Chrystusa” pochłoną 30 tys. zł.

Wyremontowany zostanie także dach świeckiego zamku. Zadanie ma kosztować 50 tys. zł. O potrzebnych remontach w najważniejszym zabytku w Świeciu mówiło się od lat. Pozostałości południowej baszty są od ponad roku zamknięte dla zwiedzających. Odstrasza tablica, że obiekt grozi zawaleniem. Niewiele lepiej jest we wnętrzu zamkowego gmachu. O tym, że sufit się sypie wiedzą doskonale ci, którzy np. wystawiali tam swoje prace.

- Na górze każdego obrazu zebrało się sporo drobnego gruzu - mówiła Karolina Michałek po swojej wystawie.

Marszałek dofinansuje także osiem innych remontów na ziemi świeckiej. Powiat dostanie 25 tys. zł na remont dachu pałacu w Bąkowie, gdzie mieści się dom dziecka.

Druhowie z Serocka 10 tys. zł będą mogli wydać na kolejny etap renowacji pompy z 1887 r.

Pozostałe kwoty trafią do parafii. Znowu wsparcie dostanie kościół w Topolnie, którego proboszcz Andrzej Regent od lat sukcesywnie odnawia świątynię. W tym roku 25 tys. zł wydane zostanie na konserwację sześciu obrazów w płycinach balustrady chóru oraz odnowienie polichromii podniebienia chóru.

30 tys. zł trafi do świątyni w Lipinkach. Pieniądze zostaną wydane na remont elewacji południowych oraz głównego wejścia do kościoła.

W Bzowie odnowiony zostanie ołtarz za 5 tys. zł. Cztery razy więcej kosztować będzie konserwacja ambony w Komorsku Wielkim. Z kolei na ołtarz w Płochocinie przyjdzie wydać marszałkowi 15 tys. zł.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.