Doradcy emerytalni najczęściej liczą przyszłe świadczenie

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Małgorzata Stempinska

Doradcy emerytalni najczęściej liczą przyszłe świadczenie

Małgorzata Stempinska

Już niemal od dwóch miesięcy w ZUS przyjmują doradcy emerytalni. W całym kraju udzielili 343 tys. porad, w naszym regionie - prawie 18 tys.

Od 3 lipca doradcy emerytalni informują klientów o zasadach występowania o emeryturę i zasadach jej wyliczania.

W całym kraju w placówkach ZUS pojawiło się łącznie 595 doradców emerytalnych, z czego 25 w województwie kujawsko-pomorskim. Znajdziemy ich w każdej jednostce Zakładu, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Jednak nawet tutaj, jeśli będziemy chcieli uzyskać poradę i poprosić o wyliczenie naszej przyszłej emerytury, to taką informację uzyskamy na stanowisku „Emerytury i Renty”. - Klienci zainteresowani obliczeniem wysokości prognozowanej emerytury korzystają również z usługi konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Usługa ruszyła w COT wraz z uruchomieniem projektu doradców emerytalnych. Do Centrum można dzwonić pod numer tel. 22 560 16 00 - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Największe oblężenie doradców w poniedziałki

Doradcy emerytalni mają pełne ręce roboty.

Do 18 sierpnia w całym kraju z ich porad skorzystało prawie 343 tys. osób. W województwie kujawsko-pomorskim obsłużyli około 18 tys. osób i wykonali dla nich ok. 14 tys. obliczeń wysokości emerytury. Największe oblężenie doradcy przeżywają w poniedziałki, gdy placówki ZUS pracują dłużej, bo aż do godz. 18.

W których jednostkach ZUS porady doradców cieszą się największym zainteresowaniem?

Zdecydowanie w Oddziale w Bydgoszczy i Toruniu. Tutaj do 18 sierpnia doradcy obsłużyli odpowiednio 3427 oraz 2757 osób. W Inspektoratach było ich: w Bydgoszczy - 1445, w Inowrocławiu - 1681, w Nakle - 719, w Świeciu - 837, w Tucholi - 483, w Żninie - 611, w Aleksandrowie Kujawskim - 516, w Brodnicy - 1014, w Grudziądzu - 1568, w Lipnie - 684, we Włocławku - 1974, a w biurze terenowym w Sępólnie Krajeńskim - 276.

Bez kapitału niższa emerytura

Krystyna Michałek zaznacza, że przejście na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek. Dłuższa aktywność zawodowa, która wiąże się z opłacaniem składek emerytalnych powoduje wzrost kwoty zapisanych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego, a tym samym zwiększa wysokość przyszłej emerytury. Kwota przyszłej emerytury jest wynikiem podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie i subkoncie w ZUS oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia.

Pamiętajmy, że kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. - Jeśli więc otrzymaliśmy z ZUS pismo dotyczące ustalania lub ponownego przeliczenia kapitału początkowego, nie czekajmy. Złóżmy wniosek. Brak kapitału może znacząco wpłynąć na wysokość emerytury - podsumowuje Krystyna Michałek.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.