Domowa plantacja:kiełkujące witaminy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
red

Domowa plantacja:kiełkujące witaminy

red

Kojarzą się ze zdrową i zrównoważoną dietą. Słusznie, bo kiełki to bogactwo witamin i minerałów. Są ponadto doskonałym uzupełnieniem zimowej i wczesnowiosennej diety.

Zacząć należy od zakupu nasion, po które wybrać się należy do sklepu z ekożywnością lub stoiska, na którym sprzedawane są nasiona na kiełki (nie kupujmy nasion przeznaczonych do upraw ogrodniczych!).

Kolejny krok to selekcja nasion. Zaburzyć proces kiełkowania mogą ziarna przebarwione i połamane, stąd należy je usunąć. Następnie płuczemy w letniej przegotowanej wodzie zdrowe nasiona, po czym namaczamy je przez 4 do 12 godzin.

Po tym czasie wylewamy nasiona na sito i płuczemy. Ostatnim krokiem jest umieszczenie nasion na wybranym rodzaju plantacji:

Plantację należy regularnie nawadniać. Ustawić ją należy w zacienionym miejscu, zapewniając temperaturę 18-21°C. Kiełki są gotowe do spożycia po 3-7 dniach (zależy to od gatunku nasion).

Gotowe kiełki można przechowywać w lodówce przez blisko tydzień. Gdy wyschną, należy umieścić je w plastikowym bądź szklanym pojemniku (nigdy nie należy wkładać ich do foliowych woreczków).

W starożytnych Chinach kiełki były znane ze swojej leczniczej mocy. Legenda głosi, że gdy żeglarzom płynącym w górę rzeki Jang-tse-kiang zabrakło pożywienia, sięgnęli po jedyny ostały na pokładzie prowiant, jakim była kiełkująca fasola. Okazało się, że dodała marynarzom sił.

Kiełki to kiełkujące nasiona oraz młode rośliny, w których kryje się ogrom witamin i minerałów. W procesie kiełkowania uaktywniają się enzymy i trudno przyswajalne substancje zapasowe (tłuszcze, białka i węglowodany), które rozkładane są na związki proste. To z nich roślina produkuje wszystkie substancje potrzebne do szybkiego wykiełkowania i dalszego wzrostu.

Kiełki kryją w sobie ponadto gigantyczne dawki witamin i substancji mineralnych. Wiele w nich witamin z grupy B, witaminy C, D, E, PP, K, jak również żelaza, wapnia, fosforu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, litu, selenu. Wyróżniają się ponadto sporymi pokładami beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-3, białka i błonnika.

Włączenie kiełków do codziennej diety każdemu wyjdzie na zdrowie. Dowiedziono, że ich spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Warto ponadto znaleźć dla nich miejsce w swoim menu, by wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Specjaliści przekonują, że kiełki odmładzają organizm, chroniąc go przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. A do tego wzmacniają odporność oraz uzupełniają niedobory witamin i minerałów.

Z czym łączyć kiełki?

Kiełki wzbogacą niemal każde danie. Idealnie pasują do kanapek, można je również dodawać do zup, sałatek, jajecznicy, jogurtu, twarogu czy domowej pasty. Najlepiej jeść kiełki na surowo, bo pod wpływem gotowania tracą one cenne wartości odżywcze.

Co nadaje się do kiełkowania?

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.