Dom dla seniorów w centrum miasta

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

Dom dla seniorów w centrum miasta

Janina Waszczuk

W Tucholi potrzebna jest placówka dla osób po sześćdziesiątce. Powstanie.

Również w Tucholi zaplanowano utworzenie Domu Dziennego Pobytu dla osób po sześćdziesiątce. Pierwsze pieniądze z programu „Senior wigor“ są rozdane, ale w ministerstwie zapewniają, że będą kolejne, bo program dla seniorów jest rozłożony na kilka lat.

- Byliśmy w Gdańsku na spotkaniu z przedstawicielami z ministerstwa i padły zapewnienia, że w nowym roku będą pieniądze z tego programu - informuje Danuta Magadzia, kierowniczka wydziału spraw obywatelskich. - Po wpłynięciu ankiet z terenu wiemy, że jest zapotrzebowanie i będziemy sięgać po pieniądze z tego projektu.

Opracowano diagnozę potrzeb mieszkańców. Zwrócono się do grupy ponad dwustu osób o wypełnienie ankiet na temat zainteresowania placówką.

Ankiety wróciły do urzędu. - Niespełna 22 proc. badanych wskazało potrzebę utworzenia takiej placówki - informują w urzędzie. - W tej grupie zdecydowana większość osób zadeklarowała również, iż uczestniczyłaby w zajęciach nawet wówczas, gdyby były one odpłatne.

Z przeprowadzonego badania wynika, iż planowany na piętnaście miejsc obiekt byłby w pełni wykorzystany. - Środki na te inwestycję zaplanowaliśmy w budżecie na przyszły rok - informuje burmistrz Tadeusz Kowalski. - Dom dziennego pobytu powstanie przy budynku OPS. W podwórku są budynki, które w tej chwili nie są najładniejsze, delikatnie mówiąc. Planujemy je przebudować i rozbudować.

Jak mówi Danuta Magadzia, to miejsce jest odpowiednie, bo jest w centrum miasta, a większość osób, która wypowiedziała się w ankietach, jest z tej okolicy, więc będą miały blisko. - Z gminy Tuchola będzie zapewniony dojazd dla seniorów - dodaje. - Szczegóły ustalimy. Moim marzeniem jest, aby placówka powstała na jesieni, ale to w dużej mierze zależy od pieniędzy z zewnątrz i kiedy będzie uruchomiona druga transza środków z projektu „Senior wigor“. Społeczeństwo się starzeje i seniorów nie będzie mniej, a jedynie więcej.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.