Dołączyli do najlepszych

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
PWYS

Dołączyli do najlepszych

PWYS

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie zostali wpisani do KSRG. Jednostka w Nowogrodzie jest jedną z najlepszych w powiecie golubsko-dobrzyńskim.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy skupia strażaków - zawodowców z Państwowej Straży Pożarnej oraz najlepszych druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. W powiecie golubsko-dobrzyńskim, jeszcze do niedawna do systemu włączonych było osiem jednostek OSP z: Kowalewa Pomorskiego, Wielkiego Rychnowa, Radomina, Łubek, Zbójna, Działynia, Świętosławia oraz Wrocek.

- Ochotnicze Straże Pożarne wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to jednostki, które ściśle współpracują z zawodową strażą pożarną. Często są pierwsze na miejscu zdarzenia - mówi młodszy brygadier Paweł Warlikowski, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu.

O tym, czy jednostka może zostać wpisana do systemu decyduje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W ostatnim czasie podjął on pozytywną decyzję w tej sprawie dla druhów z OSP w Nowogrodzie.

Jednostka musiała spełnić szereg wymogów. Przeszkoleni strażacy z KSRG muszą posiadać odpowiedni sprzęt, minimum dwa samochody oraz garaż.

- Nasza jednostka skupia obecnie 52 członków, z czego 19. jest przeszkolonych i gotowych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych - mówi Mariusz Wrzesiński, naczelnik OSP Nowogród. - Włączenie nas do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to duże wyróżnienie. Pracowaliśmy na ten cel kilku lat. Druhowie przechodzili liczne szkolenia. Nasz budynek został wyremontowany, otrzymaliśmy drugi samochód i odpowiedni sprzęt To wszystko było możliwe dzięki współpracy z władzami gminy, komendą powiatową oraz wojewódzką straży pożarnej oraz pomocy naszych sympatyków.

Strażacy z Nowogrodu uznawani są przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarne w Golubiu-Dobrzyniu za odwód operacyjny, który może być użyty do akcji na terenie miasta. Strażacy mają także własną orkiestrę dętą i młodzieżowe drużyny pożarnicze.

- Druhowie z Nowogrodu posiadają odpowiedni sprzęt i są jednymi z lepiej wyszkolonych - dodaje Paweł Warlikowski, komendant powiatowy PSP. - Są bardzo mobilni i biorą udział w niemal każdej akcji.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Zbigniew Sosnowski - poseł st. bryg. Artur Przybylski - zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu, st. bryg. Grzegorz Rutkowski - komendant powiatowy PSP w Żninie, mł. bryg. Paweł Warlikowski - komendant powiatowy PSP w Golubiu - Dobrzyniu, Krzysztof Michałowski, Marek Ryłowicz - Wójt Gminy Golub-Dobrzyń, Dariusz Mężykowski - prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Delegacja Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Golubiu - Dobrzyniu z prezesem Kazimierzem Panter na czele, Bogdan Jagielski - przewodniczący Rady Gminy Golub-Dobrzyń, Renata Piskorska - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie oraz Jacek Jagielski - leśniczy Leśnictwa Paliwodzizna.

Autor: PWYS

PWYS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.