Dochody wzrosły, więc powiat świecki może wydać więcej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Dochody wzrosły, więc powiat świecki może wydać więcej

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Starostwo obliczyło, że pod koniec roku będzie miało nadwyżkę finansową. Urzędnicy nie mają problemu z wydawaniem tych pieniędzy.

W Bąkowie ma być odnowiony dach pałacu, gdzie mieści się dom dziecka. Marszałek dołożył 25 tys. zł, ale powiat wnioskował o 75 tys. zł.

- Teraz wiemy już, skąd wziąć brakujące pieniądze - mówi Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu świeckiego.

Ale planowana nadwyżka pozwoli na realizację jeszcze kilku zadań. Radni na ostatniej sesji zdecydowali, że pół miliona trafi na remont drogi między Grucznem a Dworzyskiem. Na to zadanie jeszcze 300 tys. zł dołoży gmina Świecie.

Uporządkowany zostanie stan dróg przed Nowym Szpitalem. Ma to kosztować 130 tys. zł, ale po połowie złoży się powiat i spółka zarządzająca lecznicą. Dzięki temu biznesmeni ze Szczecina mogą też liczyć na jednorazową obniżkę czynszu o 50 tys. zł.

Wczoraj na łamach „Gazety Pomorskiej” wypowiadał się Czytelnik, który postulował remont dróg na terenie szpitala psychiatrycznego. Ich stan pozostawia wiele do życzenia, ale remont jest utrudniony, bowiem część działek należy do gminy, część do sejmiku, a część bezpośrednio do skarbu państwa. Nimi zarządzać może starosta. Gmina jeszcze w tym roku planuje remont drogi od szkoły katolickiej przez byłą elektrociepłownię do wjazdu na ul. Wojska Polskiego, w pobliżu szpitalnego cmentarza.

- My chcemy wyremontować ulicę leżącą nieco niżej, która od katolika prowadzi do Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej - dodaje Woźniak. - Na czerwcowej sesji decyzję w tej sprawie powinni podjąć radni.

Zadanie miałoby kosztować 300 tys. zł.

Nadwyżka w budżecie bierze się stąd, że powiat dostaje większy wpływy z podatków PiT i CiT niż przewidywano. Pierwszy pochodzi od osób prywatnych, drugi od przedsiębiorstw.

- Można zaobserwować, że spada bezrobocie. Nie jest to związane z wyjazdami za granicę, ale większą liczbą miejsc, gdzie pracuje się legalnie, a to przekłada się na wpływy z PiT-ów - tłumaczy Woźniak. - Dynamika spadku bezrobocia w powiecie świeckim jest nawet szybsza niż w województwie czy w kraju - dodaje.

Dochodzi też Mondi, które wciąż się rozwija. Z CiT-u do powiatu trafia co prawda 1,5 proc., ale taki zakład gwarantuje wpływy, za to z PiT-u już 10 proc.

- Po czterech miesiącach mamy już 1,6 mln zł z CiT-u. A zakładaliśmy 1,2 mln zł na cały rok. Nie znaczy to, że do końca roku ta suma wzrośnie trzykrotnie, ale powinna się zwiększyć przynajmniej do 2 mln zł - prognozuje skarbnik.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.