Dobrze, że o autyzmie wiemy coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
Agnieszka Romanowicz

Dobrze, że o autyzmie wiemy coraz więcej

Agnieszka Romanowicz

Rośnie liczba rodzin objętych pomocą z powodu autyzmu. Bezcenne wsparcie oferuje im stowarzyszenie „Niebieski klucz”.

Wczoraj w sali lustrzanej ośrodka kultury w Świeciu odbyła się konferencja zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Świeciu, Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski klucz” oraz przedszkole „Słoneczko”. Celem było przedstawienie aktualnej sytuacji w powiecie świeckim - zarówno osiągnięć, jak i potrzeb.

Zasadniczym osiągnięciem jest istnienie stowarzyszenia, które na co dzień wspiera około 60 rodzin. Kierują do specjalistów, organizują szkolenia, pomoc psychologiczną i dzielą się doświadczeniami.

Kolejnym plusem jest działalność przedszkola „Słoneczko”, do którego w latach 1996 - 2012 uczęszczało 22 dzieci z autyzmem, a od 2013 roku - jedenaście. Przedszkole zatrudnia logopedów, terapeutów i rehabilitantów - pod ich okiem dzieci z autyzmem stopniowo włączają się w zajęcia grupowe, by ostatecznie uczestniczyć we wszystkich.

Największym problemem rodzin dotkniętych autyzmem jest późna diagnoza. Można ją osiągnąć już w 18 miesiącu życia, tymczasem niektórzy czekali na nią nawet 12 lat. Wczorajsza konferencja dała nadzieję, że sytuacja w powiecie świeckim będzie się poprawiać. Przeszkolenie w kierunku wczesnego wykrywania autyzmu przeszli pediatrzy z miejskiej przychodni w Świe-ciu, powstała tu również poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci (przy szpitalu psychiatrycznym), zatrudniająca świetnych specjalistów z doktor Katarzyną Wojciechowską na czele.

- Wczesne zdiagnozowanie autyzmu jest bardzo ważne, bo im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym lepsze będą skutki - podkreśliła Emilia Ludwiczak, koordynator programu „Zrozumieć autyzm” w regionie. - Znam dziewczynę z autyzmem, która pod opiekę specjalistów trafiła w wieku trzech lat. Nie mówiła, nie nawiązywała kontaktów. Dziś ma 23 lata i skończyła chemię na Uniwersytecie Gdańskim!

Grunt, żeby w porę zaczęli działać rodzice. Jednak autyzm trudno wychwycić. Dlatego, jeśli dziecko nie reaguje na swoje imię, nie naśladuje bliskich, nie mówi lub mowa nie służy mu do komunikacji, ma ataki agresji, pogrąża się w swoim świecie, bawi się samo, jest nadwrażliwe na hałas, zapach, smak, dotyk lub je tylko wybrane potrawy, warto zgłosić się do specjalistów.

Emilia Ludwiczak pochwaliła powiat świecki. - Byłam w 13 powiatach i nigdzie nie spotkałam się z tak dobrą współpracą tylu jednostek, jak w Świeciu.

Dalsze wsparcie deklarowali wczoraj m.in. starosta Franciszek Koszowski i radny gminy Świecie Bogdan Tarach, który będzie się starał, żeby po remoncie koszarowca stowarzyszenie zyskało większe pomieszczenie.

Rozwijanie pomocy zaoferowała też Marzena Brac, szefowa OPS w Świeciu: - W ciągu dwóch lat nasza pomoc rodzinom dotkniętym autyzmem (jest ich 41) wzrosła o 50 proc. i będę zabiegać, żeby była jeszcze większa.

Konferencję umilił występ utalentowanej wokalistki Julki Krzyżanowskiej.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.