Dobra passa bydgoskiego Centrum Onkologii

Czytaj dalej
Fot. materiały Centrum Onkologii
Hanka Sowińska

Dobra passa bydgoskiego Centrum Onkologii

Hanka Sowińska

Chemia w aerozolu aplikowana bezpośrednio do jamy otrzewnej i „foliowy tunel” stosowany w leczeniu raka płuca - to nowości bydgoskiego CO.

Każde doniesienia o nowych i skutecznych metodach leczenia nowotworów budzą nadzieje u pacjentów zmagających się z rakiem.

Szansa na lepsze życie w chorobie

Ubiegły tydzień przyniósł dobre wiadomości dla osób, które walczą z rakiem jelita grubego, żołądka i jajnika. Jak już informowaliśmy, w Centrum Onkologii przeprowadzono zabieg PIPAC (dootrzewnowa chemioterapia podciśnieniowa aerozolem) u dwóch pacjentów z rozsianym rakiem żołądka.

Operacji dokonał zespół pod kierunkiem prof. dr. Wojciecha Zegarskiego, szefa oddziału klinicznego chirurgii onkologicznej CO. Przy stole operacyjnym obecny był prof. Marc Reymond, onkolog z Uniwersytetu w Tybindze, który opracował tę metodę.- Doniesienia po dotychczas wykonanych w świecie zabiegach są optymistyczne. Niektórzy pacjenci żyli dwa, trzy lata, rekordzista - cztery. Przy konwencjonalnym leczeniu przeżyliby kilka, kilkanaście miesięcy. Zmiany nowotworowe mogą się zmniejszyć, a to sprawia, że chorzy lepiej funkcjonują - mówi prof. Zegarski.

Lider w leczeniu raka układu pokarmowego

Pionierski zabieg zbiegł się z ogłoszeniem przez tygodnik „Wprost” wyników „Rankingu szpitali 2017”. Oddział kliniczny chirurgii onkologicznej CO zajął pierwsze miejsce.

- Zupełny przypadek. I wielka satysfakcja, bo jesteśmy najlepszym oddziałem leczącym nowotwory układu pokarmowego - nie kryje zadowolenia z wyników rankingu prof. Zegarski.

Pacjentów na pewno nie zabraknie. W Polsce (tak jak i w świecie) rak jelita grubego stanowi drugie (u mężczyzn) i trzecie (wśród kobiet) najczęstsze rozpoznanie onkologiczne. Jest to również jeden z najgorzej rokujących nowotworów - w kraju rak ten odpowiada za około 12 proc. zgonów. W przypadku mężczyzn umieralność z powodu raka jelita w ostatnich dekadach wrosła trzykrotnie.

To, co Polskę negatywnie wyróżnia na tle innych państw Europy, to wysoka śmiertelność właśnie w raku jelita grubego. Potwierdzenie znajdujemy m.in. w publikacji przygotowanej przez Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów (za 2014). Wtedy na raka jelita grubego zachorowało w regionie 631 mężczyzn, zmarło 382 (kobiety - 527 zachorowań, zgonów - 287).
Niepokojące są też statystyki dotyczące nowotworu żołądka: mężczyźni - 240 przypadków zachorowań i 223 zgony; kobiety - odpowiednio 240 i 107.

Lobektomia poprawia komfort pacjenta

Liderem śmiertelnej listy pozostaje rak płuca i oskrzela. W 2014 r. w regionie ten nowotwór zdiagnozowano u 1 073 panów; zmarło 1 006. U kobiet odnotowano 594 zachorowania i 476 zgonów.

W najnowszym magazynie „OnkoMed” (pismo wydawane przez bydgoskie CO) dr n. med. Przemysław Bławat z oddziału klinicznego chirurgii klatki piersiowej i nowotworów opisuje małoinwazyjną technikę leczenia guzów płuc i klatki piersiowej pod nazwą VATS - lobektomia.

Ma ona tę przewagę nad operacją „otwartą”, że zamiast wykonywania dużego cięcia z boku klatki piersiowej i rozwierania przestrzeni międzyżebrowej robi się kilkucentymetrowe nacięcia, przez które - po złożeniu tzw. tunelu foliowego - wprowadzane są narzędzia torakoskopowe.

Zaletą tej metody jest mniejszy uraz pooperacyjny, mniej dolegliwości bólowych, wyeliminowanie silnych leków przeciwbólowych, szybsza rekonwalescencja i szybszy wypis ze szpitala. Tej metody nie stosuje się przy wycinaniu dużych guzów (powyżej 6 cm).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.