Do woja marsz, do woja

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Do woja marsz, do woja

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Nie ma już poboru, ale nadal młodzi muszą stawać przed komisją lekarską, która bada ich przydatność do wojska.

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 25 marca w starostwie. Za niestawienie się na nią grozi grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję, a nawet kara więzienia. Oprócz tych, którzy podlegają obowiązkowi kwalifikacji, mogą się na nią zgłosić także ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeśli ukończyli co najmniej 18 lat.

Trzeba mieć ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości, dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3x4, dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Komisja lekarska urzęduje w starostwie w Chojnicach od godz. 8 do 15. W tym roku przed komisją powinno się stawić 800 osób, w tym aż 61 kobiet, co jest pewnym ewenementem. Z rocznika podstawowego - 651 osób. Celem pracy komisji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Bo zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją.

Przy okazji Wojskowa Komenda Uzupełnień w Człuchowie przypomina, że dla młodych może być atrakcyjna oferta zawodowej służby wojskowej i zdobycie zawodu żołnierza.

- To oferta dla kobiet i mężczyzn wymagających od siebie i innych, odważnych i zdyscyplinowanych, gotowych do poświęceń, umiejących podejmować szybkie decyzje oraz przyjmować i egzekwować rozkazy - mówią w WKU.

Nabór ma charakter otwarty, a ochotnik zgłasza się do WKU. Czeka go tam egzamin ze sprawności fizycznej, rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie. Szeregowy zawodowy otrzymuje 2 tys. 900 zł brutto plus dodatki. Szczegóły na www.czluchow.wku.wp.mil.pl.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.