Do tramwaju będziemy wsiadać po wiedeńsku

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Mateusz Mazur

Do tramwaju będziemy wsiadać po wiedeńsku

Mateusz Mazur

Nowoczesny przystanek powstanie u nas przy placu Teatralnym w Bydgoszczy.

Drogowcy w tym roku planują rozpocząć budowę kilkunastu kilometrów scieżek rowerowych. Tym samym cykliści mają zyskać wiele nowych tras w samym centrum miasta, dzięki czemu podróż jednośladem będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Dość nieoczekiwanie na inwestycji rowerowej zyskają także... pasażerowie komunikacji miejskiej. W ramach budowy ścieżki na ulicy marszałka Focha wybudowany zostanie pierwszy w mieście tzw. przystanek wiedeński.

Tego typu konstrukcja ma być ogromnym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych. Po przeprowadzonej inwestycji jezdnia w rejonie przystanku tramwajowego zostanie podniesiona do poziomu chodnika. Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo.

- Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Przystanek wiedeński ułatwia wsiadanie do tramwaju, gdy znajduje się on na środkowym pasie jezdni. Zaczyna się też najazdem, więc kierowcy będą musieli zwolnić- mówi Paweł Górny ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

Miłośnicy komunikacji od lat zabiegali u drogowców, by taki przystanek powstał przy placu Teatralnym. Ich prośby zostały wysłuchane.

- Taka infrastruktura drogowa w żaden sposób nie wpłynie na ruch. Dla kierowców wspomniane wzniesienie będzie pełniło formę progu zwalniającego - tłumaczy Górny.

Bydgoskie stowarzyszenie zauważa również, że przystanki wiedeńskie świetnie sprawdziłyby się także w innych miejscach. - Na przykład przy ulicy Gdańskiej i Dworcowej, placu Wolności i Cieszkowskiego - wymienia Paweł Górny.

Takie konstrukcje bardzo dobrze sprawdzają się w innych dużych miastach, jak Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Toruniu. Kiedy jednak powstanie w Bydgoszczy dokładnie nie wiadomo. - W tej chwili jesteśmy na etapie wprowadzania korekt w projekcie po zakończonych już konsultacjach społecznych - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Tegoroczna rozbudowa ścieżek rowerowych będzie miała charakter dużego pakietu. W jego skład oprócz ulicy Focha wejdą też m.in. ulice Grunwaldzka, Łochowska i Wiatrakowa. - Na razie nie mamy ustalonej kolejności - przyznaje Kosiedowski.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.