Do ośrodka w Gołąbkach wreszcie po porządnej nawierzchni

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Iwona Góralczyk

Do ośrodka w Gołąbkach wreszcie po porządnej nawierzchni

Iwona Góralczyk

Droga w kierunku ośrodka wypoczynkowego w Gołąbkach, na odcinku ok. 2,7 km, wreszcie będzie wyremontowana.

Wcześniej jednak samorządy musiały się w tej sprawie porozumieć. W związku z tym temat podejmowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Żninie.

Nieprzypadkowo. Z naszego budżetu również pójdą pieniądze na to zadanie. - Pamiętacie państwo, jaka tam jest sytuacja - mówił starosta Zbigniew Jaszczuk. - Granica tak specyficznie biegnie, że - jadąc samochodem jedną drogą - co chwilę jest się w innym powiecie. Swego czasu gmina Rogowo z gminą Trzemeszno chciały się wymienić na tereny - tzw. „jęzory“ gruntów, jak to prasa pisała. Wszystko właśnie przez to, że jest tam taka mozaika granic, z różnych względów uciążliwa.

Ostatecznie postanowiono zrobić chociaż porządek ze stanem nawierzchni w kierunku OW Jutrzenka. Ale aby do tego doszło, i by zrealizować jedno zadanie, porozumienie muszą zawrzeć powiat żniński, powiat gnieźnieński, gmina Trzemeszno i gmina Rogowo.

- Burmistrz Trzemeszna kilka lat mnie o to męczył, bo im ten przejazd jest dość potrzebny.

Policzyliśmy i wygląda to tak: Zarząd Dróg Powiatowych w Żninie odpowiada za dwa odcinki o łącznej długości 1055 metrów, czego remont kosztowałby - szacunkowo - 250 tys. zł, ZDP w Gnieźnie odpowiada za 520 m, co daje koszt 125 tys. zł, do gm. Rogowo należy 590 m (koszt to 114 tys. zł), a do gminy Trzemeszno - 520 m - 101 tys. zł.

- Mamy informację, że Nadleśnictwo Gołąbki dołoży do zadania 150 tys. zł, ponieważ ta instytucja też jest częstym użytkownikiem wspomnianej drogi.

- Ostatecznie więc proponuję, aby z budżetu powiatu żnińskiego udzielić gminie Trzemeszno pomocy finansowej na to zadanie w wysokości 100 tys. złotych. Dotacja zostanie rozliczona kosztorysem poprzetargowym, podobnie zresztą jak i w przypadku wszystkich pozostałych samorządów w to zaangażowanych - dodał starosta Jaszczuk.

- Jednocześnie Rada Powiatu Żnińskiego musiałaby, w drodze uchwały, przekazać gminie Trzemeszno należące do nas odcinki w zarząd. A po wykonaniu zadania droga ta wróci pod ZDP w Żninie . Takie są procedury, tego się musimy trzymać.

Radni przystali na propozycję, podejmując stosowne uchwały.

Na koniec starosta dodał: - Teraz wszyscy mają już zabezpieczone środki. Więc będzie można podpisać porozumienie. Inwestorem zadania jest gmina Trzemeszno. Temu samorządowi, tamtejszym kierowcom, najbardziej jest ta modernizacja potrzebna.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.