Do Łęgnowa tramwaje na razie nie dojadą [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Do Łęgnowa tramwaje na razie nie dojadą [zdjęcie interaktywne]

Mateusz Mazur

W najbliższą sobotę drogowcy rozpoczną remont torowiska od pętli Stomil do Łęgnowa. Prace mają potrwać mniej więcej miesiąc.

W tym roku drogowcy kontynuują prace przy modernizacji bydgoskich torowisk. Roboty mają na celu nie tylko utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie, ale też polepszenie komfortu jazdy. Od soboty pod lupę zostanie wzięty odcinek od pętli Stomil do Łęgnowa.

- Szyny są w dobrym stanie. Na razie na szczęście nie musimy ich w całości zastąpić nowymi. Remont będzie polegał na wymianie 200 podkładów, które znajdują się pod torowiskiem - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Obecnie podkłady w kierunku Łęgnowa i ronda Toruńskiego są drewniane. Nowoczesna infrastruktura umożliwia układanie podkładów betonowych. Jednak w przypadku fragmentu, o którym mowa nie jest to możliwe.

- Wówczas torowisko mogłoby pracować w sposób nieprawidłowy. Musimy zachować jego stabilność. Pomiędzy remontowanym odcinkiem podkłady również są drewniane. Nie możemy zatem ich wymienić na betonowe - tłumaczy Kosiedowski.

Prace spowodują, że mieszkańcy Łęgnowa przez około miesiąc zostaną pozbawieni dojazdu tramwajowego. - Dostęp do tego fragmentu jest utrudniony, ponieważ znajduje się w wykopie. Dlatego potrzebujemy na remont miesiąc czasu, Gdyby odcinek był na prostej płaszczyźnie, prace potrwałyby pewnie maksymalnie 2 tygodnie - uważa rzecznik ZDMiKP.

W związku z rozpoczęciem robót tramwaje linii nr 6 i 9 zostaną tymczasowo skierowane do pętli Stomil. Mieszkańcy osiedla nie zostaną jednak całkowicie odcięci od centrum miasta. Na trasie Stomil - Łęgnowo uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza „Za T6”. Pojazdy będą zatrzymywać się na przystankach: „Stomil”, „Hutnicza-Nowotoruńska” oraz „Łęgnowo”. Bilety, które zostaną skasowane w tramwajach linii 6 i 9 zachowają ważność w autobusie „Za T6” i odwrotnie.

W sobotę tramwaje linii nr 6 zmienią swoje trasy. Pasażerowie nie dojadą do Łęgnowa, a jedynie do pętli Stomil. Drogowcy muszą pod torowiskiem wymienić
Schemat komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy (obowiązuje od 2 kwietnia).

Przypomnijmy, że to nie jedyne prace przy modernizacji torowisk, jakie w tej chwili trwają w mieście. Od niemal dwóch tygodni wykonawca naprawia przejazdy tramwajowe na rondzie Toruńskim. Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym remontowane są przejazdy od strony mostu Pomorskiego. Obecnie zamknięta jest jedna ze stron jezdni. Wyłączona została również sygnalizacja świetlna.

Następnie rozpoczną się roboty na dwóch przejazdach od strony Babiej Wsi. W tym przypadku drogowcy także podzielą prace na dwie części ulicy. Drugi etap ma rozpocząć się 28 maja i potrwa mniej więcej do końca wakacji.

W związku z pracami kursy zmieniły tramwaje linii nr 4 i 8, które zmuszone są jeździć przez Babią Wieś.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.