Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Jolanta Zielazna

Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Jolanta Zielazna

Gminy remontują pomieszczenia, rozpisały konkursy na zatrudnienie nowych pracowników, którzy zajmą się programem Rodzina 500+. A niektóre dopiero w najbliższych dniach podejmą kluczowe decyzje, która jednostka zajmie się realizacją programu.

Bartosz Marczuk, wiceminister pracy zapewnia, że do wszystkich gmin w kraju zostały już przekazane pieniądze na przygotowanie do realizacji programu. W naszym województwie na początku tygodnia do jednych gmin dotarły już pieniądze, do innych tylko informacja, jaką kwotę przyznano.

Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Liczą pieniądze i szukają pracowników

Gminy dostaną w tym roku 2 proc. od wypłaconej kwoty świadczeń na obsługę programu. W następnych latach będzie to 1,5 proc.

W Toruniu już w miniony piątek na konto urzędu wpłynęły 263 tys. 719 zł na przygotowanie programu - kwota zgodna z wytycznymi wojewody. Na stronie internetowej MOPR jest ogłoszeni o naborze 13 pracowników na stanowisko podinspektora.

Do bydgoskiego Urzędu Miasta pieniądze też wpłynęły - 444 466 zł na wdrożenie ustawy. Natomiast na wypłaty świadczeń wychowawczych 500 zł na dziecko i wdrożenie projektu wojewoda przyznał miastu 59 mln 409 tys. Według szacunków urzędu - to za mało. Przypomnijmy, że w Bydgoszczy jest 77 tys. dzieci, na które mogą być złożone wnioski o wypłatę 500 zł. Zajmować ma się tym ok. 30 osób, ale część to będą dotychczasowi pracownicy ratusza.

MOPS w Brodnicy dostał informację, że przydzielono mu około 6 mln zł. - To chyba na 4-5 miesięcy - liczy dyrektor Alfred Józefiak. - Z naszych szacunków wynika, że uprawnionych dzieci może być 3 tysiące, więc powinniśmy dostać więcej, niż 6 mln zł.

Jerzy Zająkała, wójt Łubianki, podkreśla: - To pierwszy od lat przypadek, gdy środki na wdrożenie zadania rząd wyznaczył na wystarczającym poziomie.
W ubiegłym tygodniu do gminy dotarła informacja, że na realizację programu Łubianka dostanie 3 mln 300 tys. zł, a na koszty obsługi - ponad 37 tys zł. - To kwota wystarczająca - mówi Zająkała. - Zatrudnimy jedną osobę, spodziewamy się wniosków na ponad 700 dzieci, więc powinna sobie poradzić.

Remonty w urzędach

Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie we Włocławku resort pracy wyliczył 17 etatów do obsługi programu. Tan spodziewają się 3500-4000 wniosków na około 11 tys. dzieci. W poniedziałek od wojewody dostali 167 tys. zł na przygotowanie ośrodka do programu.

Małgorzata Kociałkowska, zastępca dyrektora MOPS w Żninie informuje, że decyzją wojewody ośrodkowi przyznano na realizację programu 3 mln 67 tys., z tego 2 proc. jest na wdrożenie. Ośrodek ogłosił nabór 4 osób do pracy.
W MOPS w Nakle trwa właśnie remont dużej sali - tam będą urządzone stanowiska do przyjmowania wniosków programu Rodzina 500 +.

W Kowalu w Urzędzie Miasta przygotowywane są pomieszczenia, bo to tu będą przyjmowane wnioski i wypłacane pieniądze. Miasto dostało na wdrożenie ustawy 6 tys. zł, o świadczenie mogą ubiegać się rodzice około 300 dzieci. Jeden nowy pracownik zajmować się będzie nie tylko wnioskami o 500 zł, ale także sprawami informatycznymi, szczególnie e-administracją.

Agnieszka Kornacka, kierownik GOPS w Wąbrzeźnie nie planuje zatrudnić żadnego nowego pracownika do 500+. Dodaje, że w gminie mieszka 1080 rodzin z dziećmi do 18 roku życia. To dużo więcej, niż otrzymuje świadczenia rodzinne.
W Łasinie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, czy wypłatą pieniędzy zajmie się ośrodek pomocy czy Urząd Miasta i Gminy.

Wnioski w kilku punktach
W pierwszych dniach instytucje zajmujące się realizacją Rodziny 500+ przeżyją oblężenie. By rozładować kolejki miasta planują utworzyć kilka punktów przyjmowania wniosków.
Bydgoszcz chce przyjmować wnioski nie tylko w wydziale przy ul. Grudziądzkiej. Przynajmniej przez kwiecień będzie można je składać także w szkołach i gimnazjach - po południu (godz. 16-19).
W Toruniu wnioski przyjmowane będą m.in. we wszystkich punktach informacji miejskiej (PIUM) i ośrodków pomocy rodzinie.

W mniejszych miejscowościach władze nie planują tworzyć dodatkowych punktów, ale liczą, że mieszkańcy skorzystają z możliwości przesłania dokumentów drogą elektroniczną.

Elektronicznie z profilem

Żeby z tego skorzystać mieszkaniec musi mieć albo profil zaufany na platformie e-PUAP, albo na ZUS PUE.

Kilka banków pracuje nad tym, by ich klienci mogli składać wnioski przez serwisy bankowości elektronicznej. Rozładowałoby to spodziewane kolejki.

Z kolei pracownicy gminnych instytucji, który potem wnioski będą weryfikować mają obawy dotyczące systemu Emp@tia. To on zapewnia im dostęp do danych z urzędów skarbowych, ZUS, KRUS dzięki czemu potwierdzają, np., wysokość dochodów. Program jednak nie działa, jak powinien.

Infolinia w urzędzie wojewódzkim

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została uruchomiona infolinia dotycząca ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Rodzina 500+.
Pod numerem telefonu 800 500 112 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej K-PUW udzielają informacji.

W Toruniu od 1 do 15 kwietnia 2016 r. punkty przyjmowania wniosków czynne będą w godzinach 8 - 18. Dodatkowo otwarte będą też w soboty 2 oraz 9 kwietnia w godz. 10-14.

Od 18 kwietnia klienci obsługiwani będą od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Punkty składania wniosków Rodzina 500+ w Toruniu:
  • ul. Batorego 38/40 MOPR
  • ul. Konstytucji 3 Maja 40C MOPR
  • ul. Rydygiera MOPR
  • Mickiewicza 30 MOPR
  • Szosa Chełmińska (Wrzosy) MOPR
  • MOPR Poznańska
  • MOPR Fałata
  • PIUM Poznańska
  • PIUM Wały gen. Sikorskiego
  • PIUM Grudziądzka
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.