Do Bydgoszczy chcą przyjechać pielgrzymi z Brazylii, Rosji, Madagaskaru

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Roman Laudański

Do Bydgoszczy chcą przyjechać pielgrzymi z Brazylii, Rosji, Madagaskaru

Roman Laudański

Do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie coraz bliżej. To wyzwanie dla organizatorów, którzy chcą przyjąć pielgrzymów w naszych diecezjach.

Parafie z diecezji bydgoskiej zadeklarowały przyjęcie ok. trzech tysięcy pielgrzymów z całego świata, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

- Zaskoczeni byliśmy otwartością w przyjmowaniu pielgrzymów - przyznaje Arkadiusz Kula, jeden z liderów wolontariatu w diecezji bydgoskiej. - Na razie nie mamy dużej liczby zgłoszeń, a zapisy ciągle trwają.

Obecnie (dane sprzed miesiąca) do Bydgoszczy chce przyjechać ok. 130 pielgrzymów z Niemiec, Brazylii, Rosji i Madagaskaru. - Dla pielgrzymów z Madagaskaru przygotowaliśmy akcję „Nakarm pingwina - kup rybkę” włączającą się w ogólnopolską akcję „Bilet dla brata” - mówi Arkadiusz Kula. - Chcemy pomóc w zakupie biletów uboższym pielgrzymom z Madagaskaru. Potrzeba kilku tysięcy euro i zbieramy pieniądze, sprzedając m.in. breloczki do kluczy i naklejki w kształcie ryby.

Organizatorzy tłumaczą, że na razie wolnymi miejscami dysponują jeszcze diecezje położone bliżej Krakowa. One są bardziej „atrakcyjne” dla zagranicznych pielgrzymów. Kiedy tam skończą się wolne miejsca, a będą kolejni chętni, to pielgrzymi zapytają o możliwość przyjazdu do diecezji bardziej oddalonych od Krakowa.

Co najmniej raz w miesiącu wolontariusze i liderzy grup parafialnych z diecezji bydgoskiej spotykają się w bydgoskim Katoliku.

Pielgrzymi przyjadą do Bydgoszczy od 20 do 24 lipca. Dzień później wszyscy pojadą do Krakowa.

- W pierwszym dniu przewidujemy oficjalne przywitanie pielgrzymów na Starym Rynku i pokazanie miasta - mówi Arkadiusz Kula. - Mamy przygotowane wydarzenia centralne w diecezji, ale każda z parafii, która będzie gościła pielgrzymów, ma też swoje pomysły. Planowany był np. wyjazd do Gniezna, ale ciągle nie wiemy, czy dojdzie do skutku. Jeśli nie będzie jednego wyjazdu, to wiemy, że niektóre parafie planują wyjazd do gnieźnieńskiej katedry.

Planowane jest przygotowanie dla pielgrzymów ścieżek dydaktycznych śladami świętego Jana Pawła II - np. w kościołach i miejscach, które odwiedzał. Dla gości mają być również otwarte muzea, stąd kolejne ścieżki kulturalne. Organizatorzy zaplanowali także liczne adoracje i koncerty. Był m.in. pomysł zorganizowania dużego koncertu na stadionie Zawiszy, ale najprawdopodobniej obiekt będzie zajęty przez uczestników zawodów lekkoatletycznych.

- Może uda się zorganizować koncert uwielbienia w Myślęcinku lub na Starym Rynku, rozmowy trwają - dodaje Arkadiusz Kula. W fordońskiej Dolinie Śmierci planowane jest także Misterium Męki Pańskiej, które co roku w Niedzielę Palmową przygotowuje Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”. - W piątek przed ŚDM też chcemy przygotować podobne misterium - może na mniejszą skalę - z udziałem pielgrzymów, żeby oni również mogliby je przeżyć - dodaje Arkadiusz Kula. - Ma być także „ekstremalna” - 10-kilometrowa droga krzyżowa dla chętnych. W ramach dnia miłosierdzia planowane są również odwiedzimy u chorych w szpitalach.

Nadal trwają zapisy dla zorganizowanych grup, które pojadą do Krakowa.

- Zainteresowanie jest duże. Angażujemy się z żoną w zapisy prowadzone w bydgoskiej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie skąd do Krakowa wybiera się ok. stu pielgrzymów. - Im bliżej końca rejestracji, tym zainteresowanie będzie większe - dodaje Arkadiusz Kula.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.