Do bydgoskiej biblioteki również na herbatę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Do bydgoskiej biblioteki również na herbatę [zdjęcia]

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Już za kilka tygodni w „piątce” zacznie działać herbaciarnia.

Na czytelników będzie czekać dobra książka i kubek z gorącym napojem. Na taki pomysł wpadła jedna z bibliotekarek, zatrudnionych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5.

Bydgoska placówka zamówiła już specjalną ladę, na której ustawione będą filiżanki i imbryki. - Myślimy również o tym, aby kupić samowar - mówi Agata Fryca, pomysłodawczyni projektu. - Wciąż zastanawiamy się nad odpowiednią nazwą naszej herbaciarni.

Chcemy, aby czytelnikom biblioteka kojarzyła się ze spokojem i miłym miejscem. Każdy, kto będzie chciał poczytać, otrzyma darmową herbatę.

Szkolna czytelnia w sierpniu przeszła remont. Pojawiły się kącik relaksacyjny z kolorowymi pufami i taki, przy którym można poczytać czasopisma. - Mamy także dwie półki przeznaczone na Klub Dobrej Książki - opowiada Fryca.

Uczniowie bardzo często zaglądają do biblioteki. Sięgają po lektury, powieści, ale także literaturę popularno-naukową. Tylko w pierwszym semestrze tego roku szkolnego czytelnicy biblioteki wypożyczyli cztery tysiące książek.

Dlatego jej pracownicy postanowili spełnić życzenia uczniów, którzy wrzucali do specjalnego pudełka karteczki z tytułami wymarzonych książek. - Wymieniali na nich konkretne pozycje, które chcieliby przeczytać - wyjaśnia Fryca. - Czasami na karteczkach pojawiali się tylko autorzy, ponieważ uczniowie byli zainteresowani ich całą twórczością.

Lista „Książek marzeń” liczy 50 pozycji. Można na niej znaleźć dzieła m.in. Andrzeja Sapkowskiego, Dmitry Glukhovsky’ego, Carlosa Zafóna, Janusza Wiśniewskiego i Jakuba Ćwieka. Pieniądze na ich zakup podarował komitet rodzicielski.

W zbiorach biblioteki, która działa w V LO można znaleźć również wiele książek z darów. Przynoszą je zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice. - Jest to dla nas ogromne wsparcie - uzupełnia Fryca. - Dzięki temu w ofercie, w której jest ponad 26 tys. książek, mamy też wiele nowości wydawniczych.

Od lat biblioteka organizuje również kiermasze, podczas których można kupić pozycje za parę złotych. - Najbliższy będzie dotyczył dzieł obcojęzycznych - dodaje Fryca. - Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na zakup nowych książek. Chcemy zachęcić do czytania jak najwięcej osób, a w bibliotece już niedługo będzie unosił się zapach nie tylko książek, ale również aromatycznej herbaty.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.