Dni Mogilna. Zamiast gwiazdy przyjadą do nas goście z zagranicy

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Agnieszka Nawrocka

Dni Mogilna. Zamiast gwiazdy przyjadą do nas goście z zagranicy

Agnieszka Nawrocka

Tegoroczne Dni Mogilna mają być całkiem inne niż w poprzednich latach. Zamiast występu gwiazdy będzie Festiwal Kultur.

Dni Mogilna na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w mieście i gminie. Co roku mieszkańcy czekali, jaki znany zespół lub solista odwiedzi miasto.

W tym roku Dni Mogilna miały się odbyć po raz dziewiąty. Trwają jednak rozmowy na temat zorganizowania święta w nowej formule. Ma to być Festiwal Kultur. Do Mogilna przyjechaliby goście z Niemiec i Francji. O tym, że nastąpi zmiana w formie obchodzenia Dni Mogilna poinformowała przewodnicząca rady miejskiej Teresa Kujawa przy okazji ustalania kalendarza imprez.

Jak mówi przewodnicząca „Ustalono, że środki nie będą wydawane na koncert zespołu”, a na spotkania międzykulturowe „pozytywnie wpływają na społeczeństwa”. Główny ciężar organizowania Dni Mogilna spadał zwykle na Mogileński Dom Kultury. Dyrektor tej placówki Jan Szymański przyznaje, że jest pomysł, aby zorganizować w tym roku Festiwal Kultur. Szczegółów jednak jeszcze nie zdradza.

Wiemy jednak, że do Mogilna mieliby przyjechać przedstawiciele Engelskirchen, miasta partnerskiego w Niemczech. Byliby także goście z Francji, zaprzyjaźnieni z niemieckim partnerem Mogilna. Od lat Mogilno utrzymuje także kontakty z ukraińskim miastem Brody. Przyjazd przedstawicieli tej miejscowości stoi jednak pod znakiem zapytania.

Jaki miałby być program Festiwalu Kultur tego na razie nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że zobaczylibyśmy zespoły folklorystyczne z Niemiec i Francji, mieszkańcy mogliby posmakować także tradycyjnych potraw przybyłych gości. Impreza miałaby się odbyć 13-15 maja, czyli w terminie zbliżonym do dorocznych Dni Mogilna. Na ziemi mogileńskiej zjawić ma się około stu gości z zagranicy. Pomysł Festiwalu Kultur wyszedł do Niemców. Impreza odbywałaby się cyklicznie, w kolejnych zaprzyjaźnionych miastach.

Dodajmy, że dotąd podczas Dni Mogilna odbywało się kilka wydarzeń i jeden duży koncert. Największą publiczność udało się zgromadzić podczas występu grupy Feel w 2008 roku. Potem miasto odwiedzili Paweł Kukiz i Piersi, Kult, Stachursky, Weekend, Lao Che, Kayah czy Red Lips.

Agnieszka Nawrocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.