Dłuższa przerwa pod choinkę

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Katarzyna Piojda

Dłuższa przerwa pod choinkę

Katarzyna Piojda

Prawie 2,5 tysiąca dzieci pojawi się w szkołach w przerwie świątecznej. Ale nie na lekcjach.

W większości bydgoskich szkół dzisiaj zaczynają się różnorodne zajęcia dla uczniów. Dzieci i młodzież przyjdą do szkoły, chociaż standardowych lekcji nie będzie.

Niby zamknięte

Trwa przecież świąteczna przerwa.

- Tę w szkołach reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu w sprawie organizacji roku szkolnego - tłumaczy Magdalena Buschmann, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu ratusza. - Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia.

Tak długiej przerwy małolaty dawno nie miały. Na lekcje wrócą dopiero w poniedziałek, 4 stycznia, czyli po 12 dniach laby.

Dla uczniów jest to czas wolny od zajęć dydaktycznych. To nie oznacza natomiast, że szkoły będą zamknięte przez ten okres na cztery spusty.

- Przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych - kontynuuje Buschmann. - Wyszliśmy jednak naprzeciw zainteresowaniom rodziców i uczniów. Wiemy, że w większości szkół na terenie Bydgoszczy będą się odbywać różnorodne zajęcia.

Najmłodsi mogą więc skorzystać z zajęć rekreacyjno-sportowych (np. na boiskach - orlikach albo na salach gimnastycznych). Placówki proponują najmłodszym także zajęcia plastyczne, muzyczne. Wszystko pod opieką dyżurujących nauczycieli. Wszystko za darmo.

Zainteresowanych małych jest wielu.

- Przez wszystkie te dni blisko 2500 uczniów zadeklarowało chęć uczestniczenia w zajęciach - dodaje Magdalena Buschmann.

Popływaj sobie

Każda szkoła sama decydowała, jakie atrakcje zapewnić dzieciakom. Szkoły z basenami stawiają na pływanie. Basen „Czwórka” działający przy Zespole Szkół nr 4 (ul. Stawowa) dzisiaj i jutro zaprasza w godz. 8-22. „Bryza” przy Szkole Podstawowej nr 63 (Goszczyńskiego) jest czynna w tych samych godzinach, ale do środy włącznie. ”Ikar” przy SP 65 na ul. Duracza też czeka na małych pływaków od dzisiaj do środy od 8 do 21 (ostatnie wejście). Basen w ZS nr 5 przy ul. Berlinga jest otwarty dzisiaj między 19-21, jutro od 18 do 21, a pojutrze znowu w godz. 19-21. „Neptun” w Zespole Szkół Medycznych (ul. Swarzewska) jest czynny od dziś do środy od 16 do 22.

Sztuczne lodowisko w Nowym Fordonie przy podstawówce na Duracza też warto odwiedzić z łyżwami (albo wypożyczyć je na miejscu). Można się tutaj poślizgać w godz. 9.00-21.30, także do środy włącznie.

Za chwilę znowu wolne

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.