Dlaczego w Ciechocinku wciąż nie ma karetki pogotowia?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Dlaczego w Ciechocinku wciąż nie ma karetki pogotowia?

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

O całodobową opiekę od lat upominają się mieszkańcy. Burmistrz pisze pisma, wojewoda nie daje nadziei. Na razie?

Ta sprawa wraca jak bumerang na sesjach i spotkaniach mieszkańców. Pod koniec ubiegłej kadencji problem podnosiły członkinie Ligi Kobiet Polskich, na początku tego roku pytano o to burmistrza Leszka Dzierżewicza na sesji rady miejskiej.

- Czy to normalne, by w uzdrowiskowym mieście nie było zespołu ratownictwa medycznego? Czy burmistrz nie może się o taki zespół postarać? Co stoi na przeszkodzie? Dlaczego do chorego w Ciechocinku musi jechać karetka stacjonująca w Nieszawie? - takie i im podobne pytania od dawna zadają mieszkańcy i kuracjusze, nierzadko zarzucając władzom miasta bezczynność w tej sprawie.

Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, jak się z pozoru wydaje. Na początku marca burmistrz Leszek Dzierżewicz ponownie wystąpił do wojewody kujawsko-pomorskiego z wnioskiem o utworzenie w Ciechocinku zespołu ratownictwa medycznego.

W minionym tygodniu nadeszła odpowiedź:... ”informuję, że resort zdrowia nie wyraża zgody na możliwość uruchomienia w chwili obecnej dodatkowych ambulansów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w naszym województwie” - napisał z upoważnienia wojewody Jakub Wawrzyniak, dyrektor wydz. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim.

Dyrektor tłumaczy, że w województwie podzielonym na rejony funkcjonuje 87 zespołów ratownictwa medycznego i że z badań wynika, że chory nie czeka na karetkę dłużej niż 10 - 15 minut minut. Informuje też, że trwają intensywne prace nad „uruchomieniem narzędzia teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń alarmowych”, które ma pomóc w analizach czasu dojazdu zespołów ratowniczych. Wyniki tych analiz zdecydują o ewentualnych zmianach liczby zespołów i ich rozlokowaniu w województwie. Z pisma wynika też, że najwcześniej może się to się stać w 2017 roku i że ewentualne zmiany liczby zespołów ratownictwa medycznego wiążą się ze zmianą podziału środków na ich funkcjonowanie w innych województwach.

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.