Dlaczego szef Camerimage znalazł popleczników wśród bydgoskich radnych? Biznes z honorowym pieprzem

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jarosław Reszka

Dlaczego szef Camerimage znalazł popleczników wśród bydgoskich radnych? Biznes z honorowym pieprzem

Jarosław Reszka

Wojną teraz nie pachnie, lecz pachnie wyborami i niehonorową rzeczą byłoby, gdyby prezydentowi nagle zmiękła rura ze strachu, że może się narazić biznesmenom, kinomanom i snobom.

W tym tygodniu stało się to, co właściwie stać się musiało. Na posiedzeniu Komisji Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą bydgoskiej Rady Miasta pojawił się szef festiwalu filmowego Camerimage, Marek Żydowicz, i zakomunikował, że tegoroczny festiwal odbędzie się, jak kilka poprzednich, nad Brdą.

Dlaczego musiało się tak stać? Do następnej edycji Camerimage pozostało pół roku. To za krótki czas, by Żydowicz mógł dogadać się z innym miastem i przenieść tam imprezę. A roczna przerwa w jej organizacji zaszkodziłaby reputacji Camerimage. Jednocześnie Żydowicz nie gwarantuje, co będzie później, choć umowa podpisana z władzami miasta w 2017 r. zakładała, że Bydgoszcz będzie gościć festiwal przez cztery lata. To z kolei riposta Żydowicza na zapowiedź prezydenta Bruskiego, że obetnie dotację na festiwal z 2,5 mln zł do 500 tysięcy. A to była reakcja na nielojalność Żydowicza (choć on sam temu zaprzecza), który wystawił do wiatru i ośmieszył Bruskiego, ukrywając że podpisał wespół z prezydentem Torunia i ministrem kultury list intencyjny w sprawie budowy w Toruniu Centrum Camerimage.

Więcej na ten temat:
Toruń odbierze Bydgoszczy Camerimage?

Przeczytaj dalszą część felietonu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.