Dla nich medale im. Sędziwoja

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Dla nich medale im. Sędziwoja

Maja Stankiewicz

Podczas spotkania noworocznego w muzeum nie tylko wznoszono toasty. Uhonorowano też medalami zasłużonych działaczy sportowych.

Sędziwój Pałuka to założyciel Szubina. Jego imię noszą honorowe medale wręczone po raz pierwszy w ubiegłym roku, z okazji jubileuszu 650-lecia miasta. To prestiżowe wyróżnienie, bo tylko kilka osób zostało do tej pory takim medalem obdarowanych.

W czerwcu ubr. podczas jubileuszowej sesji Rady Miasta medale im. Sędziwoja z Szubina wręczono Danucie Siew-kowskiej, z której inicjatywy działa w Szubinie stołówka dla potrzebujących, długoletniemu burmistrzowi Szubina Ignacemu Pogodzińskiemu, artyście Grzegorzowi Pleszyńskiemu, współzałożycielowi Grupy Plamas, Ryszardowi Adam-czewskiemu - emerytowanemu nauczycielowi wychowania fizycznego, niegdyś wybitnemu lekkoatlecie oraz przedsiębiorcy Janowi Skuza.

W tym tygodniu do grona tego dołączyli trzej kolejni medaliści. Odznaczenia przyznane im przez Radę Miejską Szubina wręczono podczas noworocznego spotkania w Muzeum Ziemi Szubińskiej, na które władze gminy zaprosiły lokalnych działaczy, przedsiębiorców, ludzi kultury i sztuki.

Trójka nowych medalistów to zasłużeni dla gminy działacze sportowi. Ich dokonania przedstawił obecnym Marek Kornalewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Szubina. Listę otwiera Jan Drwęcki, który z gminą Szubin związany jest od 1983 r. Wiele lat był dyrektorem SP w Chomętowie, kierował też Zespołem Szkół w Kowalewie, a od 2007 r. zajmował się sportem w SP nr 1 w Szubinie.

- Jako kierownik hali zrobił wiele dla rozwoju sportu gminnego - podkreślał Marek Kornalewicz dodając, że Jan Drwęcki przez siedem lat współorganizował także w Szubinie Ogólnopolski Festiwal Tańca Towarzyskiego.

Dobrze znany miłośnikom sportu w Szubinie jest też drugi z laureatów - Kazimierz Krzywdziński, założyciel, a obecnie także prezes Uczniowskiego Klubu Biegacza w Szubinie, organizator Czwartków Lekkoatletycznych, dzięki którym udało się wyłowić wiele sportowych talentów. Od ponad 40 lat Kazimierz Krzywdziński działa też w TKKF i pod szyldem tego stowarzyszenia organizuje różne imprezy sportowe w mieście. Na spotkanie noworoczne do muzeum nie przyszedł. W jego imieniu medal odebrała Wioletta Borys-Stachowiak.

Na uroczystości nie zabrakło za to trzeciego z laureatów. Eugeniusz Grobelski pochodzi z Kołaczkowa. Propagowaniem sportu zajmuje się bez mała pół wieku. Jako działacz Kujawsko -Pomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych przez lata organizował z ramienia gminy Szubin olimpiady sportowców wiejskich na terenie województwa bydgoskiego, a później kujawsko-pomorskiego.

Spotkanie noworoczne było okazją do podsumowania minionego roku i spojrzenia w przyszłość. - Największą inwestycją, która czeka mieszkańców jest budowa trasy S-5 - mówił burmistrz Artur Michalak. Dobrą współpracę z gminą Szubin chwalił Andrzej Kinderman, wicestarosta nakielski. Przewodniczący rady Remigiusz Kasprzak życzył obecnym zdrowia i pomyślności. Kilka słów do obecnych skierował też ks. dziekan Tadeusz Lesiński.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.