Dla Dąbrowszczanki był to rok pełen odznaczeń
Wczoraj w urzędzie marszałkowskim, podczas sesji sejmiku, rozdano wiele nagród, m.in. Złote Dukaty Lubuskie. Jeden z nich trafił do zespołu śpiewaczego Dąbrowszczanka.
Zespół śpiewaczy Dąbrowszczanka odebrał wczoraj Złoty Dukat Lubuski. W jakiej kategorii?
Otrzymałyśmy nagrodę za działalność i promocję kultury ludowej.
W zespole wielka radość?
O tak! Tym bardziej, że w tym roku obchodziliśmy 15-lecie istnienia. To już 15 lat, jak śpiewamy, jeździmy, promujemy kulturę dąbrowiecką. Takie wyróżnienie daje nam zapał do dalszej działalności. To dowód, że to, co robimy, jest tego wszystkiego warte.
To pewnie nie pierwsza tak ważna nagroda za całokształt waszej działalności.
To prawda. Na koncie mamy wiele nagród, pucharów i dyplomów. Jednym z najcenniejszych wyróżnień jest nagroda ministra kultury, którą otrzymaliśmy również w tym roku.
Za wami bardzo pracowity rok. W końcu czas na odpoczynek?
A skąd! Już ćwiczymy śpiewanie kolęd i pastorałek, bo dajemy koncerty. W programie mamy znane i lubiane kolędy oraz typowo dąbrowieckie, które śpiewamy gwarą. Przed nami koncert w Szczańcu, gdzie 23 stycznia odbędzie się 14. Koncert Kolęd, na którym tradycyjnie spotykamy się ze znajomymi z innych zespołów śpiewaczych. A potem... przyjdzie czas na Sabałowe Bajanie w Bukowinie Tatrzańskiej. Ale to dalekie plany...
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego
- 1. Jan Józef Papina, rzeźbiarz z Zielonej Góry, wykonujący prace o tematyce sakralnej, plenerowej i świeckiej – głównie historycznej. W jego dorobku znajduje się ponad 60 drewnianych dzieł m. in.: „Ostatnia wieczerza” (kościół w Chynowie), Bitwa pod Grunwaldem.
- 2. Adam Wojciech Bagiński, malarz (pejzażysta) z Zielonej Góry. Swoje prace eksponował na 35 wystawach indywidualnych oraz ok. 100 wystawach zbiorowych w galeriach, muzeach, salach wystawowych w całym kraju i zagranicą.
- 3. Irena Baran z Zielonej Góry, zajmuje się aktywizacją zawodową niepełnosprawnych Lubuszan, realizując warsztaty Aktywizacji Zawodowej, kursy, szkolenia i staże. W 2014 r. zainicjowała powstanie zielonogórskiej drużyny rugby na wózkach.
- 4. Sylwia Gromacka-Staśko, malarka,reprezentuje malarstwo intuicyjne, określane w świecie jako naif – naiwne (sztuka czystego serca, samorodna).
Nagrody kulturalne
- 1. Tomasz Furtak, dyrektor Domu Kultury w Sulechowie. Doprowadził do transformacji gminnej placówki w nowoczesny kompleks kulturalny w dawnym Zborze Kalwińskim oraz zamku.
- 2. Kamila Chrystowicz-Nowak i Jerzy Nowak. Od 1994 r. wzbogacają życie kulturalne miasta i regionu poprzez koncerty, wernisaże, warsztaty muzyczne, spotkania filmowe, spotkania tematyczne w ramach działalności Cicha Kobieta w Zielonej Górze.
- 3. Filharmonia Zielonogórska, od 60 lat prowadzi działalność artystyczną, która doskonale wpisuje się w życie regionu, Polski i Europy.
Nagroda za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu „Złoty Dukat Lubuski”
- 1. Okręg Lubuski Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze. Jest rzecznikiem polskiej edukacji, wychowania, działań kulturotwórczych oraz poszanowania praw oraz godności osobistej.
- 2. Zespół Śpiewaczy Dąbrowszczan-ka w Dąbrówce Wlkp., wyróżniany w licznych konkursach za śpiew, gwarę i mowę starosty weselnego.
- 3. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonej Górze, prowadzi szeroką współpracę kulturalną z organizacjami o podobnym profilu w Cottbus, Zittau i Verden. Od wielu lat współorganizuje i organizuje wielu m.in. Lubuski Tydzień Seniora, Forum Lubuskich UTW oraz wielu konkursów i festiwali o profilu artystycznym.