Dietetyk radzi: zrób pierwszy, mały krok w kierunku dużej zmiany. Niewątpliwie mamy najlepszy okres na odchudzanie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Nowin
Urszula Sobol

Dietetyk radzi: zrób pierwszy, mały krok w kierunku dużej zmiany. Niewątpliwie mamy najlepszy okres na odchudzanie

Urszula Sobol

Rozmowa z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Naturhouse w Rzeszowie.

Czy to jest dobry czas na odchudzanie?
Niewątpliwie mamy najlepszy okres na odchudzanie. Święta Bożego Narodzenia za nami, postanowienia noworoczne określone, akcja wiosna i wakacje przed nami. Zdrowy ubytek masy ciała to od 2 do 4 kg miesięcznie dla osoby dorosłej, więc jeśli chcemy pozbyć się 5 czy 15 kg, to jest to realny cel.

A jeśli kilogramów jest zdecydowanie więcej?

To trzeba nastawić się na dłuższy proces. Na pewno trzeba podejść racjonalnie do odchudzania, aby nie zrobić sobie krzywdy. Ważne, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, nigdy głodówka.

W gąszczu informacji, szczególnie w internecie, ciężko zweryfikować poprawność informacji. Nie bójcie się korzystać z pomocy fachowców. Służymy pomocą w naszych gabinetach dietetycznych Naturhouse, na pierwszej bezpłatnej konsultacji chętnie nakierujemy i zmotywujemy do działania. Warto zadać sobie pytanie, jaki tryb życia prowadzę, czy częściej jadam w mieście, czy gotuję dla całej rodziny, jakie popełniam błędy.

Co jest najtrudniejsze, aby zrobić ten pierwszy krok?
Najczęściej słyszę od swoich pacjentów, że najtrudniej umówić się na wizytę do dietetyka. Najgorsze są wymówki, są bardzo kreatywne i działają jak wampiry energetyczne, pożerają czas i chęci. Zrób mały krok w kierunku dużej zmiany np.dodam warzywa do 3 głównych posiłków, wypije wodę zamiast coli. Aby wspomóc motywację, pozbądźmy się przeszkód...

... czyli ?
Wyrzućmy lub rozdajmy produkty, które w zdrowym sposobie odżywiania przeszkadzają ( słodycze). Wyposażmy lodówkę w warzywa, owoce, nabiał, chude mięso, ryby, kupmy kasze, dobrej jakości chleb, płatki naturalne, oliwę, orzechy, zioła. Zróbmy porządki w szafkach, posegregujmy pojemniki, do których pakować będziemy jedzenie do pracy czy szkoły. Zaopatrzmy się w zachęcający bidon na wodę. Najgorszy jest brak działania. Czekanie na idealny czas, aż miną wszystkie okazje i pokusy na rozpoczęcie diety - uwaga - nie nadejdzie.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.