Dieta dobra dla serca

Czytaj dalej
Fot. istock
Katarzyna Sklepik

Dieta dobra dla serca

Katarzyna Sklepik

Gdy jesteś o mały krok od zawału serca, odpowiednim odżywianiem wspomożesz jego pracę. Co jeść, by lepiej się czuć?

Choroba wieńcowa serca to następstwo zaawansowanej miażdżycy, w efekcie której dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych (wieńcowych) odżywiających mięsień sercowy, co z kolei powoduje niedokrwienie serca. Stąd tylko krok do zawału serca.

Jak mogę zapobiec wieńcówce?

- Dużą rolę w zapobieganiu „wieńcówce” odgrywa dieta niskocholesterolowa, dzięki której można zatrzymać procesy miażdżycowe. Ważne jest, aby utrzymać optymalną masę ciała, zapobiegać nadwadze i otyłości - mówi Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny. I dodaje: - Trzeba także ograniczyć ilości tłuszczu całkowitego, tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Organizmowi należy dostarczać odpowiednie składniki, witaminy i mikroelementy:

Nieprawidłowa dieta jest najczęstszą przyczyną chorób serca. Uważaj na:

- Jeśli cierpisz na niedokrwienną chorobę serca, skorzystaj z mocy witamin i mikroelementów, szczególne z sodu i potasu - radzi dietetyk. - Zawartość soli w diecie jest istotna zwłaszcza w przypadku pacjentów z współwystępującym nadciśnieniem tętniczym, u których dzienna podaż nie powinna przekraczać sześciu gramów chlorku sodu.

Potas obficie występujący między innymi w bananach i pomidorach, jest mikroelementem warunkującym prawidłową pracę serca oraz kontrolującym ciśnienie tętnicze. Warto także zadbać o dostateczną porcję świeżych owoców i warzyw, bogatych w przeciwutleniacze, czyli witaminy C, E i beta-karoten.

Ćwiczyć czy nie?

Ćwiczenia są niezbędne w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca. Spaceruj co najmniej 30 minut dziennie w energicznym tempie. - Istnieje taka zasada - należy chodzić tak szybko, jak to możliwe, ale też tak, aby można było jeszcze mówić, ale nie śpiewać - mówi dietetyk.

Jeśli masz ponad 40 lat, zdiagnozowaną chorobę serca lub nie wykonywałeś ćwiczeń przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

Czy istnieją produkty, szczególnie wskazane w regeneracji serca?

Pomocne mogą okazać się:

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.