Deputaty węglowe: Sejm zdecyduje, czy dać wdowom górniczym po 10 tysięcy złotych

Czytaj dalej
Bartosz Wojsa

Deputaty węglowe: Sejm zdecyduje, czy dać wdowom górniczym po 10 tysięcy złotych

Bartosz Wojsa

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym za deputat węglowy. Wypłatami ma zostać objętych 24 tys. osób, głównie wdowy i sieroty po górnikach. Ale projekt musi przejść jeszcze przez Sejm, pod którego obrady trafi w listopadzie.

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ma on umożliwić wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie jego pobierania przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści.

Chodzi więc głównie o wdowy i sieroty po górnikach, ale projekt ustawy uwzględnia także osoby, które nie złożyły albo złożyły niekompletne wnioski w poprzedniej turze wypłat pod koniec 2017 roku. Zgodnie z projektem, rekompensaty w wysokości 10 tys. złotych mają trafić do ok. 24 tys. osób. W 2019 roku zostanie na to przeznaczona kwota wynosząca ok. 240,8 mln zł z budżetu państwa.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bartosz Wojsa

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

piotr

i to się nadaje do "Szpilek"! jeżeli ktoś wie o co chodzi. Wszelkiej maści deputaty rzeczowe powinny być wydawane w naturze! Dlaczego w biurze nie otrzymam np. ryzy papieru do drukarki a rodziny i emeryci górniczy otrzymać mają ekwiwalent za tony "wongla" równie dobrze stoczniowcy - kajak lub łódkę, kierowcy - opony lub paliwo itd. To jest relikt i powinien był być zlikwidowany, podobnie jak i inne deputaty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.