Demokracja gorszego sortu [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Wojciech Potocki

Demokracja gorszego sortu [komentarz]

Wojciech Potocki

Trybunał Konstytucyjny i Komisja Wenecka potwierdziły: demolowanie trójpodziału władzy i niszczenie niezawisłości sędziów dokonane przez Prawo i Sprawiedliwość w procesie „dobrej zmiany” są elementami demontażu państwa prawa.

Demokracja gorszego sortu [komentarz]
Filip Kowalkowski Wojciech Potocki, redaktor naczelny, autor komentarza.

Publikacja środowego wyroku trybunału i jego wprowadzenie w życie powinna być - według zespołu pod przewodnictwem Gianniego Buquicchio - pierwszym krokiem na drodze wyjścia z długotrwałego kryzysu konstytucyjnego. Niestety, jak można sądzić po sobotnim oświadczeniu rzecznika rządu, PiS nie zamierza „paść na kolana” przed trybunałem i komisją z Wenecji.

Dziś wylądowaliśmy w miejscu, w którym po czerwcu 1989 roku wydawało się, że już nigdy nie będziemy. Gdy sąd konstytucyjny nie może orzekać, czy coś jest zgodne z konstytucją czy nie, to konstytucja jest martwa. A wtedy władza można robić z obywatelem wszystko to, co uzna za - jej zdaniem - zgodne z wolą i interesem narodu.

Sytuacja, że władza nie uznaje wyroków sądu konstytucyjnego nie zdarzyła się jeszcze w żadnym demokratycznym kraju! Mało tego - władza wykonawcza nie ma prawa uznawać bądź nie uznawać wyroku sądu. Tymczasem minister Zbigniew Ziobro (i jego koledzy z rządu), mający nieograniczoną władzę prokuratora generalnego, pozwalał sobie wielokrotnie w ostrych słowach oceniać postawę prof. Andrzeja Rzeplińskiego. A w orzeczeniu komisji czytamy m.in.: „Władza publiczna w swojej oficjalnej roli nie cieszy się taką samą swobodą wypowiedzi jak jednostka, której nie powierzono funkcji publicznych. (...) Ataki personalne na sędziów są niedopuszczalne i zagrażają pozycji władzy sądowniczej i publicznemu zaufaniu oraz szacunkowi, jakich ona wymaga”.

Gdzie to nas zaprowadzi? Obawiam się, że nie do wielkiej zmiany na dobre, ale do wielkiej anarchii, z której wypączkuje prawdziwie polska odmiana demokracji, demokracja gorszego sortu.

Wojciech Potocki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.