Debatowali o tym, jak będzie się żyło za 25 lat

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Debatowali o tym, jak będzie się żyło za 25 lat

Dariusz Nawrocki

- Musimy bardzo rozsądnie inwestować, żeby nie okazało się, iż nie jesteśmy w stanie utrzymać tego, co wybudowaliśmy - wyznał wójt gminy Złotnik Kujawskich.

W Złotnikach Kujawskich zorganizowano debatę, w trakcie której zastanawiano się nad tym, jak gmina będzie wyglądała za 25 lat.

Dyskusję rozpoczął wójt Witold Cybulski. - Przed gminą na pewno są szanse, ale i wielkie zagrożenia. Za kilka lat niestety skończy się unijne dofinansowanie. Będzie więc nam niezmiernie ciężko realizować kolejne inwestycje - zauważył. Podkreślił, że złotnickie społeczeństwo jest coraz starsze. Dzieci rodzi się coraz mniej, a ludzie młodzi pracy szukają za granicą. To są na pewno zagrożenia. A jakie są szanse? - Ludzie coraz chętniej się u nas osiedlają. Powstają duże osiedla. To potwierdza tylko, że Złotniki są dobrym miejscem, by tu zamieszkać - wyznał.

Dyrektor Gimnazjum Wioletta Zielińska z optymizmem patrzy w przyszłość. - Patrzę na naszą młodzież. Patrzę na ten potencjał, który wypuszczamy z naszego gimnazjum i wierzę, że da on nam szansę na rozwój. Bo przecież inwestycje nie powstają same. Realizują je ludzie. A kształcąc kreatywną, twórczą, ambitną i otwartą na przyszłość młodzież, wierzę, że ta perspektywa będzie dla nas optymistyczna - komentowała.

Irena Kowalska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, przekonywał, że przez najbliższe lata warto postawić na kulturę. - Można inwestować w kulturę. Można z tego nawet uczynić biznes. Liczę na naszą młodzież, uczniów wychodzących z naszego gimnazjum. To oni są całą naszą nadzieją. Myślę, że za 25 lat w Złotnikach Kujawskich będzie piękny dom kultury, a wszystkie pozostałe świetlice będą jego filiami - wyznała.

Radny Dariusz Rosa również się rozmarzył. - Chcielibyśmy wszyscy widzieć piękne, oświetlone osiedla oraz drogi, po których można przejść suchą nogą. Myślę, że powinniśmy również postawić na kulturę. To przyciągnie do naszych miejscowości kolejnych mieszkańców, którzy ze sobą przyniosą jakieś wpływy z podatków - komentował.

Przewodniczący Rady Gminy Złotniki Kujawskie Piotr Woźniak przyznał, że wkrótce skończą się dotacje unijne.

- Dlatego teraz trzeba pięć razy oglądać każdą złotówkę wydaną na inwestycje. Najlepiej postawić na takie inwestycje, które później generować będą jak najmniejsze koszty - przekonywał.

Wójt przyznał mu rację. - Kiedy przebudujemy już wszystkie drogi, sto procent gminy będzie skanalizowana, będziemy mieli duży kłopot, żeby to wszystko utrzymać. Dlatego musimy bardzo rozsądnie inwestować, żeby kiedyś nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie utrzymać tego, co wybudowaliśmy - stwierdził. Na koniec zdradził swoje marzenie. - Marzy mi się dom dla ludzi starszych, w którym mogliby miło spędzać czas. Myślę, że wszyscy na to zasłużyliśmy. Mam nadzieję, że za 25 lat będziemy mogli się tam spotkać.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.