Debata wyborcza w Rybniku będzie 10 października 2018

Czytaj dalej
Arkadiusz Biernat

Debata wyborcza w Rybniku będzie 10 października 2018

Arkadiusz Biernat

O swoich pomysłach na rozwój Rybnika i wyzwaniach stojących przed miastem debatować będzie sześciu kandydatów na prezydenta.

Do wyborów samorządowych pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Kandydaci na włodarzy i radnych miejscowości prześcigają się w wieszaniu plakatów i banerów na ulicach naszych miast, a także w próbie dotarcia do wyborców przez internet. W obu przypadkach mieszkańcy jednak nie mogą zbyt wiele dowiedzieć się o założeniach programowych czy porównać pomysł na miasto z ofertą innego pretendenta do prezydenckiego fotela.

To umożliwi przedwyborcza debata prezydencka w Rybniku, którą organizują wspólnie Dziennik Zachodni oraz Tygodnik Regionalny Nowiny. 10 października w auli Uniwersytetu Ekonomicznego na rybnickim kampusie spotka się sześciu kandydatów na najwyższy urząd w Rybniku: Michał Chmieliński, Zbigniew Ciokan, Łukasz Dwornik, Tadeusz Gruszka, Aleksander Larysz i Piotr Kuczera.

W pierwszej części debaty każdy z uczestników odpowie na cztery pytania przygotowane przez dziennikarzy. W drugiej części stawiamy na interakcję pomiędzy kandydatami.

- Pozwolimy im zadać każdemu z konktrandydatów po jednym pytaniu. Mamy nadzieję, że zawiąże się dobra, merytoryczna, konkretna dyskusja o problemach Rybnika. Uprzedzamy, moderatorzy, dziennikarze, którzy na co dzień podejmują tematykę miasta, znając je od podszewki, będą ucinać wypowiedzi nie na temat, zbyt ogólnikowe, zawierające polityczne frazesy, które nic nie wnoszą do poważnej dyskusji. Chcemy, by po tej debacie mieszkańcom łatwiej było podjąć decyzję przy urnach wyborczych 21 października - mówi Jacek Bombor, szef rybnickiego oddziału Dziennika Zachodniego.

Taką debatę organizowaliśmy także cztery i osiem lat temu. I zawsze była gorąca atmosfera, zawsze też urzędujący prezydent znajdował się w największym ogniu pytań i ataków ze strony konkurentów. Urzędujący prezydent Piotr Kuczera, który chce rządzić także drugą kadencję, zapewnia, że dyskusji się nie obawia. - Chciałbym, by kampania wyborcza oznaczała dyskusję na argumenty i merytoryczną wiedzę na temat możliwości rozwoju miasta. Do takiej właśnie rozmowy zachęcam moich konkurentów o fotel prezydenta miasta Rybnika. Mieszkańców zaś namawiam do uczestniczenia w tej debacie, bo gra toczy się o nasze najbliższe otoczenie, o miejsce w którym na co dzień żyjemy, mamy rodziny, pracujemy, spędzamy czas wolny - powiedział nam prezydent Piotr Kuczera.

Początek debaty o godz. 17. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Zasady debaty

Przed rozpoczęciem debaty wylosowana zostanie kolejność odpowiedzi na pytania. W pierwszej części każdy z kandydatów odpowie na cztery pytania - po jednym (jednakowym dla wszystkich) mieszczącym się w czterech zakresach tematycznych: demografia i budownictwo mieszkaniowe, inwestycje i strefy inwestycyjne, smog i ochrona powietrza, sport i kultura (90 sekund na odpowiedź).

W drugiej części każdy z kandydatów zada po jednym pytaniu kontrkandydatom. Tutaj na odpowiedź każda z osób będzie miała minutę. Z kolei zadający będzie miał 30 sekund na ripostę. Debatę zakończy dwuminutowe wystąpienie każdego kandydata: „Moja wizja Rybnika”.

Arkadiusz Biernat

W Dzienniku Zachodnim od 2011 roku, ale z przerwą na etap w "Wyborczej" (2021-2025). Pochodzę z Rybnika. Piszę głównie o górnictwie, energetyce, transformacji, samorządzie i polityce. Na sercu leży mi też czyste powietrze i rozwój komunikacji publicznej. Prywatnie lubię pobiegać lub pojeździć na rowerze. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.