Dawni użytkownicy wieczyści z Włocławka otrzymają bonifikatę. W jakiej wysokości zdecydują radni

Czytaj dalej
Fot. wa
Małgorzata Goździalska

Dawni użytkownicy wieczyści z Włocławka otrzymają bonifikatę. W jakiej wysokości zdecydują radni

Małgorzata Goździalska

Zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności są rozsyłane. A na najbliższej sesji włocławscy radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty jednorazowej.

Jak informowaliśmy, prawo użytkowania wieczystego 1 stycznia zostało przekształcone w prawo własności. Ta zmiana dotyczy jednak tylko działek, na których stoją domy - jednorodzinne czy wielorodzinne. Urząd Miasta we Włocławku już rozsyła zaświadczenia o przekształceniu gruntów.

Ustawa przewiduje bonifikaty od opłat rocznych za opłacenie należności jednorazowo "z góry". I niektóre miasta już podjęły uchwały o udzielaniu tych bonifikat. Władze Włocławka najpierw nie przewidywały bonifikat, ale dobijał się o nie mocno klub radnych PiS, który przygotował projekt ustawy mówiący o 95- procentowej uldze przy jednorazowym wykupie. We włocławskim magistracie przygotowywany został natomiast projekt uchwały mówiący o bonifikacie 60-procentowej. Oba projekty mają być przedłożone pod głosowanie na najbliższej sesji.

W pierwszym roku bonifikata 60-pocentowa

W projekcie uchwały sygnowanej przez prezydenta Marka Wojtkowskiego (PO) planowana bonifikata jest w takiej samej wysokości, jak zapisana w ustawie w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa. W roku, w którym nastąpiło przekształcenie, ulga ma wynieść 60 procent. W drugim roku po przekształceniu - 50 procent, w trzecim - 40 procent, w czwartym - 30 procent, w piątym roku - 20 procent, a w szóstym - 10 procent.

I co ważne, bonifikata od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność ma być udzielana pod warunkiem, że nie ma zaległości rocznych za użytkowanie wieczyste czy rocznych opłat przekształceniowych.
Istnieje także, oczywiście możliwość, wnoszenia opłaty przekształceniowej w ratach - przez 20 lat. Ale wtedy bonifikata nie przysługuje.

Skutki finansowe są trudne do ustalenia

Jakie będą skutki dla budżetu miasta tej uchwały? W uzasadnieniu do projektu uchwały rady miasta czytamy, że są one trudne do ustalenia. - Zasadnym jest założenie, że duża część właścicieli zechce uiścić opłatę w ciągu pierwszych dwóch lat po przekształceniu, czyli wtedy, gdy stawki bonifikat będą najwyższe, co w początkowych latach spowoduje wzrost dochodu miasta - podkreśla prezydent Marek Wojtkowski.

Projekt złożony przez klub radnych PiS mówi o 95-procentowej bonifikacie, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, 80-procentowej bonifikacie - w drugim roku po przekształceniu, 60-procentowej - w trzecim roku po przekształceniu, 50-procentowej - w czwartym roku po przekształceniu , 40-procentowej - w piątym roku po przekształceniu, 30-procentowej - w szóstym roku po przekształceniu , 20-procentowej - w siódmym roku po przekształceniu i 10-procentowej - w ósmym roku po przekształceniu. Ale ten projekt został zaopiniowany negatywnie.

- Wprowadzenie bonifikaty w wysokości 95 procent opłaty jednorazowej znacznie uszczupli dochody z tego tytułu, a ośmiostopniowa skala procentowa znacznie wydłuży wpływ pieniędzy do kasy miasta - podkreśla Bogusława Chojnacka, zastępca dyrektora wydziału finansowego UM we Włocławku.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.