(Oprac. kb)

Darmowych leków przybywa na liście

apteka leki dla seniorów Fot. 123RF
(Oprac. kb)

Dzięki programowi „Leki 75+” seniorzy, którzy mają więcej niż 75 lat, mogą mieć bezpłatne leki ze specjalnej listy.

Ten wykaz powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczące liczby zrealizowanych recept na leki w okresie poprzedzającym jego utworzenie. Ta lista się zmienia, bo wykaz leków jest aktualizowany co 2 miesiące, razem z tzw. obwieszczeniem refundacyjnym.

W 2017 roku na wykazie przybyło bezpłatnych leków dla seniorów, bo po kolei pojawiają się nowe preparaty. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 stycznia 2017 roku poszerzyło listę między innymi o wszystkie preparaty insulin ludzkich i szybkodziałających analogów, niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Od 1 marca 2017 roku seniorzy mają również bezpłatny dostęp do: leków stosowanych w jaskrze, leków z selegiliną i lewodopą, stosowanych w chorobie Parkinsona, leku złożonego z dwóch substancji czynnych: ezetinibu i atorwastatyny, który hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Z kolei od 1 maja 2017 roku rozszerzono wykaz o kolejne grupy leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i w chorobie niedokrwiennej serca.

(Oprac. kb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.