Danuty Nawrockiej wielka artystyczna przygoda w Korei

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Danuty Nawrockiej
Zbigniew Politowski

Danuty Nawrockiej wielka artystyczna przygoda w Korei

Zbigniew Politowski

Twórczość inowrocławskiej malarki Danuty Nawrockiej jest podziwiana w Korei Południowej.

Danuta Nawrocka wzięła udział w Międzynarodowym Sympozjum Artystycznym (XIII World Cultural Art Symposium), które odbywało się w październiku 2015 r. w południowokoreańskim mieście Mosan. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Hiszpanii, Korei, Dominikany, Tajwanu, Rosji, Gruzji i Iraku.

Było to kolejne z cyklu spotkań artystów, organizowanych od 13 lat przez Mosan Fine Arts Museum, we współpracy z placówkami dyplomatycznymi, w tym z Ambasadą RP w Seulu. Tematem ostatniej edycji była „sztuka i pokój między człowiekiem a matką naturą”. Zaproszeni artyści wykonali dzieła, które stały się częścią stałej ekspozycji muzeum w Mosan.

Danuta Nawrocka otrzymała podczas sympozjum wyróżnienie. Obecnie trwa prezentacja jej malarstwa i rysunku w Gukje Art Museum w koreańskim mieście Daegu. To pokłosie pobytu naszej artystki we wspomnianym muzeum w Mosan. Wystawę otworzył ambasador RP w Seulu Krzysztof Majka wraz z rektorem Uniwersytetu Keimyung i jednocześnie Honorowym Konsulem Generalnym RP w Daegu - prof. Synn Ilhi. Ekspozycja odbiła się dużym echem w kołach kulturalnych Daeugu, stanowiąc świetną promocję Polski w tej części Azji, dla inowrocławianki będąc zaś dowodem dużego uznania i wyróżnienia.

Krytycy zauważają, że malarstwo naszej artystki zawiera nadzwyczaj pozytywną energię. Profesor Barbara Marcinkowska, światowej sławy wiolonczelistka napisała: „Fantasmagoryczne formy rysunku o niezwykłej delikatności, o wyczuwalnych wibracjach i pulsacjach rytmicznych wprowadzają nas w świat niezwykły, niemożliwy do nazwania jak muzyka... Twórczość Danuty Nawrockiej (...) budzi wiele refleksji na temat misterium życia i istnienia. Taką nadzwyczaj pozytywną energię w twórczości polskiej malarki dostrzegli również Koreańczycy”.

Z artystycznej podróży Danuta Nawrocka powróciła urzeczona Koreą Południową. - To kraj dynamiki i harmonii,kraj niezwykle przyjaznych ludzi. Sztuka w Korei jest wszechobecna, rzeźby stanowią naturalny krajobraz miast, a malarstwo zaskakuje współczesną formą - widać w nich nie tylko azjatycki charakter, ale w bardzo wielu przypadkach europejskie i światowe wpływy. Korea Południowa to kraj pięknych wewnętrznie, darzących się szacunkiem ludzi. Uprzejmość i życzliwość zauważalna jest na każdym kroku - mówi inowrocławska malarka.

Danuta Nawrocka wykazuje dużą aktywność zarówno na polu sztuki, jak i w roli animatora kultury. Przez wiele lat była kuratorem Galerii Miejskiej i Galerii w Ratuszu w Inowrocławiu.Tam prezentowała twórczość wielu uznanych artystów z kraju i zagranicy. Wspierała inowrocławskich twórców na organizowanych przez siebie wystawach „Plastyka Inowrocławska”. Z jej inicjatywy nasi artyści prezentowali się w warszawskiej galerii ZPAP. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Międzynarodowych Plenerów INO ART. Na plenerze INO ART 2015 gościli wybitni twórcy z Polski, Włoch, Majorki i Białorusi.

Profesor Marian Stępak napisał: „Twórczość Danuty Nawrockiej jest wielotorowa.Artystkę identyfikujemy przede wszystkim z malarstwem, rysunkiem i performance. Jednak jest też mniej rozpoznawalny tor, który dotyczy upowszechniania dokonań innych osób. Jestem bardzo przekonany, iż Danuta Nawrocka posiada ważny dar do pracy twórczej - umiejętność czerpania nowych energii, a zarazem również inspiracji z wyjątkowego czucia materii. Posiada talent, świadomość twórczą i to co jest również niesłychanie ważne - chęć ustawicznej pracy”.

Zbigniew Politowski

Pracę dziennikarską rozpocząłem pod koniec 1983 r. w prasie włocławskiej. W  1987 r. zostałem reporterem inowrocławskiego oddziału  "Gazety Pomorskiej", a w 1994 r. jego kierownikiem. Na początku lat 90. przez krótki okres byłem dziennikarzem działu ekonomicznego "GP". W swoich publikacjach od początku koncentruję  się wokół spraw lokalnych, samorządowych, gospodarczych, społeczno-politycznych, interwencyjnych. Ponieważ moją pasją jest turystyka, chętnie popełniam teksty  prezentujące urodę różnych zakątków Polski, także związane z bliską mi problematyką uzdrowiskową. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.