Agnieszka Domka-Rybka

Daleko do szkoły i przystanku. Każą nam mieszkać w szczerym polu

Daleko do szkoły i przystanku. Każą nam mieszkać w szczerym polu Fot. Nasze Miasto Warszawa/zdjęcie ilustracyjne
Agnieszka Domka-Rybka

Specustawa umożliwi np. budowę mieszkań w sytuacji, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiego przedsięwzięcia. - Doprowadzi to na przykład do sytuacji, gdy mieszkańcy będąc przekonani, że na sąsiedniej działce zobaczą teren zielony lub sportowo-rekreacyjny, bo tak stanowi plan miejscowy, nagle dowiedzą się, że rusza tam budowa wysokiego bloku - ostrzega Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.

Popularny program „Mieszkanie dla młodych” skończył się z początkiem tego roku. „Mieszkanie plus” wciąż jest w powijakach. Tymczasem w naszym kraju brakuje ok. 3 mln lokali, a planowana specustawa o inwestycjach może przynieść więcej strat niż korzyści.

Kolejne rządowe programy nie są w stanie rozwiązać problemu z brakiem mieszkań na rynku.

W naszym regionie nie ruszyła jeszcze ani jedna budowa Mieszkań Plus, a rząd szykuje specustawę, która  pozwoli budować bloki bardziej w polu niż dziś. Lokatorzy mogą mieć problem z dotarciem do przystanku, szkoły czy sklepu.

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących ma wejść w życie w połowie tego roku. 

Specustawa umożliwi np. budowę mieszkań w sytuacji, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiego przedsięwzięcia. 

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.