Joanna Maciejewska

Daj się przyłapać z polską książką!

Karina Bonowicz, pomysłodawczyni akcji, dała się przyłapać z książką „Siewca Wiatru” autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej, Fot. Anna Szulc Karina Bonowicz, pomysłodawczyni akcji, dała się przyłapać z książką „Siewca Wiatru” autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej,
Joanna Maciejewska

Karina Bonowicz - pisarka i dziennikarka z Torunia poprzez fotograficzną akcję chce zachęcić do czytania książek polskich autorów.

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, 63 procent Polaków nie przeczytało w 2015 roku ani jednej książki, co jest najgorszym wynikiem w historii badań prowadzonych od 1992 r.

A co z Polakami za granicą? Ilu z nich przeczytało w ubiegłym roku chociaż polską książkę? Takich statystyk, niestety, nie ma. Jak również nie ma akcji zachęcających do czytania polskich książek, które byłyby skierowane do Polaków za granicą. Najwyższy czas to zmienić!

„Przyłapani z polską książką” - pod takim właśnie hasłem nowojorski portal polonijny www.DobraPolskaSzkola.com zainicjował fotoakcję, która ma na celu zachęcenie każdego Polaka, zarówno tego za granicą, jak i tego w Polsce, do sięgnięcia po polską książkę, a zwłaszcza po polską literaturę współczesną.

Pomysłodawczynią akcji jest Karina Bonowicz - toruńska pisarka i dziennikarka, która na portalu www.Dobra PolskaSzkoła.com prowadzi autorską rubrykę „Książka MADE IN POLAND”:

- Poszliśmy za radą Szwedów, którzy do promocji czytelnictwa w swoim kraju wykorzystali szwedzkich sportowców i zaprosiliśmy do współpracy znanych Polaków, ludzi kultury, sztuki, nauki i sportu, którzy dali się przyłapać z polską książką. Do naszej fotoakcji włączyli się już m.in. Michał Rusinek, Muniek Staszczyk, Katarzyna Bonda, Krzysztof Pieczyński, Marta Żmuda Trzebiatowska, Mateusz Damięcki, Monika Pyrek i Ania Rubik.

Aktualnie profil akcji „Przyłapani z polską książką” na Facebooku liczy sobie ponad 1550 polubień i prezentuje kilkaset zdjęć „przyłapanych z polską książką”.- Dają się przyłapać Polacy w kraju, jak i za granicą. Napływają do nas zdjęcia z różnych stron Polski, jak również z Anglii, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii. Co ciekawe, do czytania polskich książek zachęcają też obcokrajowcy - mówi Karina Bonowicz. - Fotografowie i fotoreporterzy zapewniają, że „jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów”. Wierzymy, że i tak będzie tym razem! Że jedno zdjęcie pomoże zachęcić do tysiąca (i więcej!) polskich słów.

Instrukcja włączenia się do tej akcji, zamieszczona na Facebooku, jest bardzo prosta:

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.