Dąbrowa Górnicza: podstawówka SP3 dołączy do licealistów w Zespole Szkół Sportowych. Rodzice mają obawy
Od września przyszłego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika mają przenieść się do sąsiedniego budynku Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków, który przeszedł gruntowną przebudowę i remont.
Rodzice uczniów martwią się jednak, jak ich małe pociechy odnajdą się w tak ogromnej szkole? Władze miasta uspokajają i zapewniają, że zrobią wszystko, by nikt w tej sytuacji nie ucierpiał.
12 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta z rodzicami uczniów uczęszczających do SP 3.
- Rodzicie mieli okazję, żeby dokładnie obejrzeć Zespół Szkół Sportowych, a także porozmawiać o koniecznych przenosinach - mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. - Wszelkie uwagi, pytania i wątpliwości zgłoszone przez część rodziców, zostaną szczegółowo przeanalizowane, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznej zmiany. W styczniu odbędzie się kolejne spotkanie z rodzicami, na którym zostanie zaprezentowana koncepcja funkcjonowania szkoły. Ostateczną decyzję podejmą radni, którzy projektem uchwały zajmą się w styczniu - dodaje.
Rodzice wskazują m.in.na fakt dużego obłożenia zajęciami sali gimnastycznej, co miałoby odbić się na jakości zajęć sportowych dla młodszych uczniów. Boją się też nauki w systemie wielozmianowym oraz zbyt dużej liczby uczniów na korytarzach, co może podczas przerw być niebezpieczne dla maluchów.
- Przenosiny to przede wszystkim konieczność spowodowana reformą oświaty z 2016 r. Przy wprowadzeniu ośmioletnich podstawówek, budynek zaczął się przepełniać. Już teraz, by uniknąć dwuzmianowości, uczniowie klas VII i VIII uczęszczają do Zespołu Szkół Sportowych. Uczniowie nie będą uczyć się w systemie zmianowym. Jednym z celów przenosin jest właśnie uniknięcie dwuzmianowości, która byłaby nieuchronna w budynku SP 3 - przekonuje Bożena Borowiec.
Jak argumentują władze miasta SP 3 jest też w gorszym stanie technicznym i wymaga remontów. Dane demograficzne wskazują z kolei, że w roku szkolnym 2020/21 liczba uczniów może sięgnąć 708, czyli ponad 100 więcej niż obecnie, a cztery lata później nawet 728. Z kolei ze zmodernizowanego budynku ZSS korzystałoby wkrótce znacznie mniej uczniów, niż jest on w stanie pomieścić.
Klasy podstawowe mają zostać ulokowane w innym segmencie niż liceum. Jednocześnie priorytetem ma być ułożenie takiego planu lekcji, żeby uczniowie klas I-III rozpoczynali naukę rano. Nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi SP nr 3, zatrudnieni na czas nieokreślony, mają mieć zapewnione dalsze zatrudnienie w szkole przeniesionej do ZSS.