Czytać naprawdę każdy może. I powinien!

Czytaj dalej
Fot. archiwum biblioteki
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Czytać naprawdę każdy może. I powinien!

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

1814 czytelników jest w gminie Więcbork. Połowa to czytelnicy w „głównej” bibliotece w Więcborku, a blisko 500 w filii w Sypniewie i Runowie.

Biblioteka w Więcborku podsumowała 2015 rok. W przyszłym tygodniu na sesji zapoznają się z nim radni.

Łącznie w Więcborku jest zarejestrowanych 1814 czytelników, z czego 900 w bibliotece publicznej w Więcborku, 422 to czytelnicy oddziału dla dzieci. 337 osób należy do filii w Sypniewie, a 155 w Runowie. Co ciekawe, najliczniejszą grupę stanowią nie uczniowie, a mieszkańcy między 25 a 44 rokiem życia (521 osób). Mają oni do dyspozycji ponad 66,5 tys. pozycji w księgozbiorze, a w ostatnim roku przybyło ich 1,5 tys.

Biblioteka to jednak nie tylko pożyczanie książek. W Więcborku starają się zachęcać mieszkańców gminy do uczestnictwa w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

Przez cały rok odbywają się więc spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, organizowane są uroczystości z okazji różnych świąt i wydarzeń. Nie brakuje projekcji filmowych, wykładów gości, spotkań poetyckich. Były w zeszłym roku również wykłady, pogadanki, warsztaty. Biblioteka organizowała wystawy. Często odwiedzali bibliotekę najmłodsi mieszkańcy, zarówno przedszkolacy, jak i uczniowie najmłodszych klas. Jednym z ważniejszych przeżyć było dla nich pasowanie na czytelnika. Inną ważną i miłą uroczystością była druga parada postaci bajkowych dla przedszkolaków z całej gminy.

Te zadania w bibliotece chcą kontynuować w roku bieżącym. Już po feriach biblioteka zaprasza na gawędę o Tadeuszu Kościuszce, wystawę znaków o bartnictwie i pszczelarstwie. Ciekawie zapowiadają się też kwietniowe wystawy poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej i papieżowi Janowi Pawłowi II.

Czytelników zapraszają też filie. W Sypniewie odbędą się głównie wystawy książek różnych autorów, m.in. Agaty Christie, Jana Brzechwy czy Walta Disneya. Podobnie w Runowie, gdzie odbędą się okolicznościowe wystawy i konkursy.

Warto więc zaglądać!

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.