Czynsz utrzymają w ryzach

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Lucyna Talaśka-Klich

Czynsz utrzymają w ryzach

Lucyna Talaśka-Klich

Koniec z podbijaniem bez granic opłat za dzierżawę państwowych gruntów.

- To dobrze, że stawki czynszu dzierżawnego nie będą podbijane na przetargach w nieskończoność, ale ciekawe jak to zmienione prawo będzie działać - zastanawia się Tadeusz Mądry, rolnik prowadzący z synem w miejscowości Białożewin (k. Żnina) gospodarstwo liczące ok. 100 ha (w tym 25 ha dzierżawią).

W najbliższy piątek wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Niektóre stawki prezentujemy w infografice.

Czynsz utrzymają w ryzach
JCHG

- Wszystkie przetargi ogłaszane po 19 sierpnia tego roku (w wyniku których zostaną podpisane umowy dzierżaw) będą zawierały nowe stawki czynszów - informuje Adam Koc, z-ca kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobem w bydgoskiem oddziale Agencji Nieruchomości Rolnych. - Od października 2016 roku do stycznia 2017 roku planujemy przeznaczyć do dzierżawy ponad 1,5 tys. ha, głównie z terenu gmin: Świecie, Jabłonowo Pomorskie, Kęsowo, Łysomice, Łubianka, Mogilno i Szubin.

- Czy nowe zasady dotyczyć będą także umów podpisanych wcześniej? - pyta rolnik z Białożewina.

Agencja wyjaśnia, że w przypadku umów już zawartych wysokość czynszu nie podlega zmianie.

Jeśli zainteresowanie działką będzie duże, to w jaki sposób Agencja Nieruchomości Rolnych wybierze tego gospodarza, z którym zawrze umowę w sprawie dzierżawy? - dopytuje Tadeusz Mądry.

Adam Koc tłumaczy: - Agencja wyłania dzierżawcę konkretnej działki rolnej zawsze w drodze przetargu ograniczonego (dla rolników z gminy na terenie której leży nieruchomość lub gmin graniczących). Podstawową formą zagospodarowania są przetargi ograniczone licytacyjne. W przypadku wniosków rolników, przy pozytywnej opinii Rady Społecznej (to organ doradczy dyr. oddziału), możliwe jest przeprowadzenie przetargu ofert pisemnych. Wówczas kryteriami wyboru dzierżawcy są:

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.