Czy powiat żagański obraził się na miasto Żagań?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Czy powiat żagański obraził się na miasto Żagań?

Małgorzata Trzcionkowska

W przyszłorocznym jedenastomilionowym budżecie drogowym powiatu żagańskiego na trasy w mieście przypada kwota ok. 300 tys. zł.

- W mieście żyje 30 proc. Mieszkańców powiatu - wytyka radny powiatowy Tomasz Kwarciński. - Nie wiem, czemu zostało w ten sposób potraktowane, że w przyszłorocznym budżecie są tylko dwa zadania drogowe w mieście. To budowa chodników przy ul. Piastowskiej (od Żarskiej do Konopnickiej) - chodzi o skwerek przy Zespole Szkół nr 1. Prace mają być warte 209.690 zł. Drugi punkt to fragment chodnika przy ul. Kochanowskiego za 121.800 zł. To są minimalne pieniądze, a inwestycje w innych gminach są znacznie poważniejsze.

Co jeszcze uwzględnia budżet?

Zapisano w nim między innymi budowę ciągu pieszo-rowerowego między Małomicami, a Szprotawą, za 900 tys. zł, przebudowę drogi w Przecławiu za 548 tys. zł, czy też przebudowę trasy we Wrzesinach za 360 tys. zł. Gmina Brzeźnica dostanie kładkę nad rzeką Brzeźnica za ponad 5 mln zł oraz budowę mostu w Brzeźnicy za 1,380 mln zł.

Radny Tomasz Kwarciński zaznacza, że miasto wiele razy dokładało powiatowi do remontów. A powiat miasta nie wsparł.
Małgorzata Trzcionkowska Radny Tomasz Kwarciński zaznacza, że miasto wiele razy dokładało powiatowi do remontów. A powiat miasta nie wsparł.

Nie będzie żadnego dofinansowania do przedsięwzięć w stolicy powiatu

- Przygotowujemy się do dużej inwestycji w most przy ul. Żelaznej w Żaganiu - odpowiada starosta Henryk Janowicz. - Potrzeb jest bardzo dużo, a kołdra krótka. Starosta dodaje, że miasto nie wnioskowało o wspólne inwestycje na przyszły rok.

- Miasto co roku wspiera powiat w zakresie budowy dróg - tłumaczy Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu. - W ub. roku powiat wybudował chodnik przy ul. Żółkiewskiego przy wsparciu ze strony miasta w wysokości 120 tysięcy złotych. Udzielono też dotacji na modernizację ul. Dworcowej za 80 tys. zł. W tym roku na przebudowę chodników w ciągu ul. Dworcowej miasto przeznaczyło 50 tys. zł. Przebudowę ul. Łąkowej 50 tys. zł, przebudowę ciągu pieszego skrzyżowania ulic Szkolnej z Żelazną i Żelaznej z Kolejową zaplanowano kwotę 14.979 zł, ale powiat wycofał się z tej inwestycji.

W przyszłorocznym budżecie miasta też przewidziano wsparcie remontów dróg powiatowych o wartości 81.660 zł na budowę chodników w obrębie ulic Kochanowskiego i Żelaznej.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.