Czy jest bezpiecznie?

Czytaj dalej
Fot. UM
Karolina Rokitnicka

Czy jest bezpiecznie?

Karolina Rokitnicka

Policyjne statystyki dają obraz bezpieczeństwa w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Co daje nam poczucie spokoju, a co spędza sen z powiek?

Policjanci z Golubia-Dobrzynia zajmują drugie miejsce w województwie pod względem wykrywalności przestępstw. Mają też bardzo dobry czas reakcji.

Policjanci podsumowali wyniki swojej pracy i prezentują je w poszczególnych gminach podczas konsultacji poświęconym tworzeniu map zagrożeń. Omawiali je komendant powiatowy policji insp. Dariusz Borowiec i jego zastępca mł. insp. Ireneusz Piszczatowski.

Niepokojące są dane dotyczące zdarzeń w ruchu drogowym. Wzrost liczby wypadków drogowych wynosi 111.1 %. W ubiegłym roku było 19 zdarzeń z dwoma ofiarami śmiertelnymi, a rok wcześniej 9 i bez zabitych. Wzrosła też liczba rannych z 14 do 20. Mniej jest natomiast kolizji. Odnotowano spadek z 433 do 403. Wśród najczęstszych przyczyn jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przejazdu lub nieprawidłowe cofanie. Policjanci wkładają wiele wysiłku, by wyeliminować z ruchu nietrzeźwych kierowców. W ubiegłym roku sprawdzano 22240 osoby, niemal 4400 więcej niż rok wcześniej. Odnotowano jednak mniej nietrzeźwych kierujących. Liczba ta spadła z 89 do 72. Więcej natomiast osób kierowało po użyciu alkoholu - 83, a wcześniej 70. Nasi policjanci byli zaangażowani w kontrole drogowe. Przeprowadzili ich prawie 15 tys. Pouczenia otrzymało 826 osób. Wystawiono też 6140 mandatów, zatrzymano 43 prawa jazdy oraz 511 dowodów rejestracyjnych.

Wśród sukcesów policji jest wysoka wykrywalność przestępstw. Wynosi ona w naszym powiecie 84,89% i jest o 17% wyższa od średniej wojewódzkiej. Nasza komenda osiągnęła drugi wynik w województwie. Policjanci mają też niezły czas podjęcia interwencji od przyjęcia zgłoszenia. W mieście wynosi on 3,42 minuty i jest o 5 minut niższy od średniej wojewódzkiej, a na wsi 5,12. Średnia dla województwa wynosi tu 10,49.

- Osiągnięte czasy są jednymi z lepszych w województwie. Natomiast czas reakcji na zdarzenie w ruchu drogowym ukształtował się na poziomie 7,55 min. Średni czas dla województwa 11,49 minuty - informuje rzecznik policji mł. asp. Justyna Skrobiszewska.

Cieszy też spadek liczby przestępstw. W ubiegłym roku w naszej komendzie wszczęto 501 postępowań przygotowawczych. To o 11 mniej niż rok wcześniej.

- Odnotowany został również spadek o 3,93% liczby postępowań przygotowawczych w obrębie przestępczości kryminalnej. Zmalała także ilość wszczętych postępowań uznawanych za najbardziej dokuczliwe społecznie - spadek o 3,35% - dodaje Justyna Skro-biszewska.

Funkcjonariusze w ciągu roku przeprowadzili 3205 interwencji. W 2014 roku było ich kilkadziesiąt więcej.

- W latach 2010-15 nastąpił wzrost zaufania do policji. 69% badanach pozytywnie ocenia naszą pracę, źle 18% - mówił podczas prezentacji w Ciechocinie mł. Insp. Ireneusz Piszczatowski.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.